Solárne panely na streche Gigafactory

Fabrika Tesly je dokončená iba na 30 % a aj tak jej nikto nestíha

Výstavba Gigafactory 1 nie je síce ešte ani v polovici, no aj tak sa jej výrobným kapacitám nevyrovná ani jedna súčasná fabrika na batérie.

Výstavba fascinujúcej fabriky Gigafactory 1 v americkej Nevade nie je síce ešte ani v polovici, no aj tak sa jej výrobným kapacitám nevyrovná ani jedna súčasná fabrika na batérie. Kadenciu, akú má už v týchto dňoch, neprekoná podľa spoločnosti Tesla žiadny konkurent z brandže.

Infraštruktúra slúži na produkciu akumulátorov pre elektromobily aj domácnosti, pre ktoré je určený takzvaný Powerwall. Výrobky v nej vznikajú od úplných základov, čo znamená, že celý výrobný proces prebieha pod jednou strechou. Privezú čistý materiál a onedlho je z neho hotový produkt.

“V polovici roka 2018 dosiahla produkcia batérií v Gigafactory 1 anualizovanú kadenciu približne 20 GWh, vďaka čomu sa z nej stala batériová fabrika s najväčšou kapacitou na svete,” uvádza hrdo Tesla na svojej web stránke a to isté tvrdí i v čerstvo zverejnenom promo videu.

Kapacity Gigafactory 1 umožňujú okrem iného aj recykláciu toho, čo prinesie na svet, aby opotrebované batérie nezaťažovali životné prostredie. A aby toho náhodou nebolo málo, poháňa ju zelená elektrická energia z vlastných energetických systémov, pričom tie na jej výrobu využívajú solárne panely vrátane veterných turbín.

TIP REDAKCIE
Apple má o pár mesiacov predstaviť svoj prvý AR headset, na trh sa však dostane až neskôr

Čo sa týka investície, tak dostupné informácie tvrdia, že vybudovanie fabriky bude stáť približne 5 miliárd dolárov. Časť ale pokryje obchodný partner spoločnosti Tesla z Japonska, ktorý si hovorí Panasonic. Dokopy vraj poskytne sumu v hodnote až 1,6 miliardy dolárov.

Plnohodnotné výrobné kapacity by mali byť k dispozícii okolo roku 2020, po čom v nej ročne vznikne viac akumulátorov, ako vyrobil celý svet v roku 2013.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať