hovor

V Južnej Kórei sa uskutočnil prvý video hovor v komerčnej 5G sieti

Ďalšia kapitola v priemysle bezdrôtovej komunikácie nesie označenie 5G. Nová generácia ultra rýchlych sietí je pre technologické spoločnosti výzvou a pre užívateľov lákadlom neďalekej budúcnosti.   

Ďalšia kapitola v priemysle bezdrôtovej komunikácie nesie označenie 5G. Nová generácia ultra rýchlych sietí je pre technologické spoločnosti výzvou a pre užívateľov lákadlom neďalekej budúcnosti.   

5G siete ale nebudú všetkým zákazníkom dostupné hneď. Nejaký čas potrvá, kým sa infraštruktúra rozšíri a využije sa ich maximálny potenciál. Aj súčasné 4G LTE siete, ktoré už považujeme viac-menej za samozrejmosť, potrebovali patričný čas na rozmach.

V súčasnosti sa operátori chvália vysokým percentuálnym podielom pokrytia, pred pár málo rokmi tomu tak ešte nebolo.

Najskôr v Ázii

Sieťové odvetvie napreduje hlavne v ázijských krajinách, čoho dôkazom je aj Južná Kórea. Tamojší operátori už spustili 5G siete a intenzívne ich testujú pre komerčnú prevádzku. V tesnom závese sa však nachádzajú však aj americkí a ďalší operátori, ktorí si predstavujú ich spustenie niekedy v roku 2019 a 2020.

V Južnej Kórei sa najnovšie uskutočnila vôbec prvá komunikácia, ktorá prebehla v komerčnej 5G sieti operátora SK Telecom. Na video hovor sa podujal sám riaditeľ operátora Park Jung-ho (na foto nižšie), ktorý si k udalosti prizval niekoľko zamestnancov. Dôležité je, že hovor prebiehal v bežnej prevádzke a nie v testovacom režime.

TIP REDAKCIE
Švédsko žiada EÚ, aby zakázala ťažbu kryptomien: Odvoláva sa na životné prostredie
hovor
기자 김연지

Na to, aby bolo možné takéto niečo uskutočniť, bolo potrebné špeciálne zariadenie – inteligentný mobilný telefón kompatibilný s 5G sieťami. Tie sa na trhu ešte nenachádzajú. SK Telecom spolupracuje na intenzívnom rozširovaní 5G sietí so spoločnosťou Samsung Electronics. Nie je preto prekvapením, že prvý komerčný 5G hovor prebiehal pomocou smartfónu Samsung.

Nie, s veľkou pravdepodobnosťou nešlo o Samsung Galaxy S10 v takej podobe, v akej ho očakávame. Potrebný hardvér kórejský výrobca zabalil do prototypovej konštrukcie. Prvé 5G smartfóny sa začnú na trhu objavovať v budúcom roku.

Samsung ho predstaví niekedy v marci, istotne v rámci línie Samsung Galaxy. Rok 2019 má v kalendári zaznačený aj Huawei, OnePlus a pár ďalších výrobcov. iPhone s 5G si nás počká v roku 2020.

Video z udalosti si môžete pozrieť nižšie.

Prvý 5G hovor

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať