Teplu odolný film na okná má znížiť náklady na klimatizáciu a tak pomôcť životnému prostrediu

Transparentný film na okná dokáže odraziť až 70 % slnečného žiarenia, a tak nás ochladzovanie priestorov klimatizáciou nevyjde tak draho.

Transparentný film na okná dokáže odraziť až 70 % slnečného žiarenia, a tak nás ochladzovanie priestorov klimatizáciou nevyjde tak draho. Výhodné je aj to, že vďaka tomuto vynálezu ušetríme životné prostredie.

Vedci vytvorili film na okno, ktorý by sa v budúcnosti mohol stať viac než trendom. Jeho hlavnou úlohou je zabraňovať teplu, aby sa nedostalo dnu do miestnosti. V lete často používame na ochladzovanie priestorov klimatizáciu, no tá nie je zadarmo. Ušetrili by sme teda na nákladoch a istou časťou by sme sa podieľali aj na záchrane životného prostredia. Keď totiž zapneme klímu, do atmosféry vypúšťame oxid uhličitý.

Zdroj: Latest Commentary/ MIT

Film dokáže odraziť viac než polovičné množstvo slnečného žiarenia a do 32 °C zostáva transparentný. Po prekročení tohto limitu sa zmení na matný a vyzerá ako zamrznuté sklo, no stále cezeň dokáže do miestnosti vojsť dostatok svetla. Má konzistenciu obyčajného plastového obalu a na okno sa dá pripevniť veľmi jednoducho.

V minulosti to už skúšali, teraz sa im to podarilo a ešte stále sa to snažia vylepšiť

Výskumníci na univerzite MIT sa pustili do riešenia tohto problému s plnou dávkou sebadôvery. Staršie vynálezy, ktoré predtým vyskúšali, neblokovali teplo tak dobre, ako tento nový. Vedci si pri jeho výrobe totiž uvedomili, že sféry naplnené vodou, ktoré sa v ňom nachádzajú, musia vyhovovať dĺžke infračerveného žiarenia. Nový film by mal podľa nich dokonca vylepšiť aj výrobu inteligentných okien. Neustále ho však testujú a jeho vzorec upravujú tak, aby schopnosť blokovať teplo ešte zlepšili.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať