Zaceľujúce sa škrabance na obrazovkách smartfónov či dokonca na autách. Vedci vynašli materiál, ktorý sa dokáže opraviť úplne sám, a tak zaceliť diery či ryhy. Svitá na lepšie časy?

Skúšky odolnosti smartfónov zrejme všetci poznáte. Ide o test, v ktorom púšťajú ľudia rôzne typy smartfónov z rôznych výšok a testujú jeho odolnosť. S novo vynájdenou látkou by však tieto testy zostali len smiešnou minulosťou. Padol vám mobil pár dní po jeho zakúpení na betónový chodník? Nevadí, opraví sa sám a automaticky.

Ak by sa teda tento materiál dostal na poličky obchodov, pomohol by nám v každodennom živote hneď s niekoľkými nepríjemnými problémami. Či už by nám padol telefón na tvrdú zem alebo by nám vandali poškriabali auto, nemuseli by sme zatajovať dych pri vyhodnocovaní miery poškodenia.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S9 a S9+ získavajú aktualizáciu: Opravuje kritickú chybu!

Fotosyntéza vytvára vďaka slnečnému žiareniu oxid uhličitý a cukor. Žeby jej proces zaplátal aj nedokonalosti?

Materiál vytvorený na univerzite MIT sa spolieha na biochemický proces fotosyntézy. Vedci vložili chloroplasty – časti rastlín a niektoré bakteriálne bunky, ktoré zabezpečujú fotosyntézu – do tenkého filmu. Vďaka vzduchu okolo nich a dostatočnému množstvu slnečného žiarenia sa tento biofilm posilňuje a rozťahuje, čiže dokáže zaceliť aj celé diery. Proces zaceľovania je však veľmi pomalý a rozťahujúci sa film veľmi slabý. Tieto problémy teda budú vedci ešte musieť vyriešiť. Jeden by povedal, že pozorovať chloroplasty vykonávať svoju prácu je ako pozorovať trávu rásť.