Robotici tvrdia, že reč tela robota by mala zodpovedať tomu, čo sa chystá urobiť

Mnoho významných osobností tvrdí, že roboti budú našou skazou. Robotici sa preto snažia do popredia posunúť návrh, ktorý by im dožičil reč tela.

Mnoho významných osobností tvrdí, že roboti a umelá inteligencia budú našou skazou. Robotici sa preto snažia do popredia posunúť návrh, ktorý by im dožičil reč tela.

Robotika neustále napreduje a ľudia sa viac a viac zaujímajú o to, čo roboti dokážu. Robotici sú však toho názoru, že by sme sa mali zameriavať aj na to, ako sa správajú a ako vyzerajú. Dizajnérka Madeline Gannon tvrdí, že tieto dve veci by mali obrovský vplyv na to, ako by prebiehala interakcia medzi ľuďmi a robotmi v budúcnosti. Dokonca si myslí, že by bol náš vzťah s podobnými strojmi bezpečnejší.

Svoju teóriu prirovnáva k zvieraciemu inštinktu. “Keď idete na prechádzku do parku a uvidíte nejaké zviera, sústredíte sa na jeho reč tela a snažíte sa vydedukovať jeho úmysly,” vyjadrila sa. O robotoch by sme mali teda podľa nej premýšľať ako o zvieratách. To by nám umožnilo rozvíjať omnoho bezpečnejšiu a rozumnejšiu komunikáciu, ako keď robot len chrlí slová alebo naopak nemo pozerá do vašich očí a robí nepredvídateľné pohyby.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Čitateľnosť správania robotov by nám mohla priniesť ovocie

“Myslím si, že obrovský priemyslový robot by mal vyzerať nebezpečne, ak sa chystá niečo nebezpečné aj urobiť. Keď sa pohne, mal by vyvolať náš inštinkt odstúpiť od neho o krok dozadu a venovať mu celú našu pozornosť,” tvrdí Madeline. Teritórium robotov je predsa len niečo nové a ľudstvo doň pomaly ale isto vstupuje. Poznať teda ich úmysly by určite nebolo na škodu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať