Formácia ľudskej kosti
Imitácia formácie ľudskej kosti (FOTO Anand Kumar Rajasekharan / Chalmers University of Technology)

Ostrieľaní odborníci z Chalmers University of Technology vedia napodobniť proces tvorby kostí v našich telách na atomickej úrovni. Keď skombinovali dve kľúčové zložky do jednej kopy, začalo prebiehať formovanie alternatívneho materiálu s takou štruktúrou, ktorá pripomína tú ich.

Teraz nie je však dôležitý výsledok, ale samotný proces, pretože nám môže pomôcť s liečbou ochorení ako osteoporóza. Ako píše web univerzity, niekoľko jej štádií bolo donedávna veľkou záhadou. A to nám bránilo vo vytvorení efektívnejších liekov, ako sú tie súčasné.

„Náš pokrok môže pomôcť pri liečbe ochorení kostí, ako je napríklad osteoporóza, ktorá dnes patrí medzi bežné choroby, najmä u starších žien. Osteoporóza vzniká vtedy, keď existuje nerovnováha medzi tým, ako rýchlo sa kosti rozpadajú a ako rýchlo vznikajú, čo sú prirodzené procesy v tele,“ prezradil renomovaný profesor Martin Andersson, ktorý je lídrom úspešného vedeckého tímu.

Počas vývoja metódy na tvorbu syntetickej ľudskej kosti využívajú takzvanú 3D tlačiareň, pričom vznik štruktúry prebieha tým istým spôsobom, akým vzniká i skutočná kosť. Preto majú oba materiály tak identické vlastnosti. Alternatíva z laboratória môže byť vďaka tomu jedného dňa použitá pri výrobe implantátov namiesto zaužívaného kovu alebo plastu.

„Čaro tohto projektu spočíva v tom, že demonštruje, ako ide aplikovaný a fundamentálny výskum ruka v ruke. Náš projekt bol pôvodne zameraný na vytvorenie umelého bio-materiálu, no ten sa postupom času osvedčil ako skvelý nástroj na štúdium procesov budovania kostí. Pri vytváraní kópie sme napodobnili prírodu, aby sme ju potom mohli prostredníctvom tejto kópie študovať.“