Solárny panel na aute

Tesla sa môže učiť: Kia a Hyundai vybavia svoje elektromobily solárnymi panelmi

Juhokórejské automobilky Kia a Hyundai vyvíjajú solárne strechy, ktorými vybavia svoje nadchádzajúce vozidlá. Prvé dve generácie sú už na svete, na tretej ešte stále pracujú.

Juhokórejské automobilky Kia a Hyundai vyvíjajú solárne strechy, ktorými vybavia svoje nadchádzajúce vozidlá. Prvé dve generácie sú už na svete, na tretej ešte stále pracujú. Keď ju však dokončia, zo strechy so solárnymi panelmi vznikne solárna karoséria s podstatne väčšími kapacitami.

Ako píše Engadget, prvá generácia je určená pre hybridné modely bez panoramatickej strechy, zatiaľ čo druhá presne opačne, pretože má polo-priesvitné prevedenie. Tretia, ako už bolo spomínané, premení na solárny panel rovno celý automobil, nielen jeho strechu. Najskôr ju ale musia výskumníci dokončiť.

Slušná efektivita

Ak niekoho zaujíma efektivita, tak dostupné informácie tvrdia, že solárna strecha zvládne počas pekného slnečného dňa doplniť až do 60 percent kapacity batérie hybridu. Platí to ale iba v prípade tej najlepšej, čiže tretej generácie. Toto číslo navyše záleží od okolností. Ak by bolo väčšinu času škaredé počasie, efektivita môže klesnúť len na 30 percent.

TIP REDAKCIE
RECENZIA God of War: PlayStation exkluzivita, ktorá dobýva PC zostavy!

Používateľ elektromobilu by mal vďaka podobnej inovácii podstatne lepší dojazd na jedno nabitie akumulátora, čo znamená, že by nemusel na nabíjacích staniciach stáť tak často ako stojí dnes. Zároveň by mal i nižšie náklady, pretože by za zelenú elektrickú energiu zo solárnej strechy jeho vozidla nemusel platiť ani cent navyše. Slnečné lúče sú predsa (zatiaľ) zadarmo.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať