Austrálski vedci analyzovali pohyb jašteríc a prišli na to, že do nerovných terénov by takéto vylepšenie mobility výrazne pomohlo robotom. Tímový výskum teda nevylučuje, že by sme mohli vytvoriť modely robotov založené na pohybe zvierat.

Štúdia, ktorá bola vydaná univerzitou v Queenslande použila na zaznamenanie 8 druhov jašteríc, ktoré dokážu chodiť po dvoch nohách, slow-motion kameru. Zistili, že tieto jašterice sa stavajú na dve nohy v určitom momente prudkých nárazov zrýchlenia. Vedci tento pohyb po dvoch nohách, bipedálny pohyb, prirovnávajú k motorkárovi jazdiacom na jednom kolese, kedy je tiež pri takomto kúsku potrebná určitá rýchlosť motocykla.

„Zistili sme, že niektoré jašterice bežia po dvoch omnoho skôr, ako by sme to očakávali, tým, že ich telo sa posunie dozadu a chvost zas hore,“ tvrdí Nicholas Wu, výskumník štúdie. Jašterice sa na dve nohy stavajú zrejme z toho dôvodu, aby efektívnejšie prekonali prekážky. Vedci navrhli aj to, že to robia v momentoch naliehavosti, hlavne preto, aby lepšie videli pred seba.

TIP REDAKCIE
VIDEO: Japonci nežartovali a do asteroidu skutočne vpálili kovový projektil

Lekcie z prírody by mohli byť vložené do robotiky

V skutočnosti by chodenie po dvoch mohlo robotom pomôcť najmä v konkrétnych terénoch, ako napríklad na otvorených trávnatých plochách či v nerovnom a nepoznanom teréne. Jašterice krásne ukazujú, ako vylepšiť bipedálny pohyb cez prekážky. Keby roboti teda dostali jašteričí chvost, chodenie po teréne by pre nich bolo výrazne jednoduchšie a mohli by doň byť vypustení omnoho skorej.