oled

Samsung a LG majú súpera, OLED displeje už začal produkovať aj Sharp

V súčasnosti existujú iba dve technologické spoločnosti, ktoré sú schopné vyrábať a svojim zákazníkom dodávať značný počet malých OLED obrazoviek. Obe pochádzajú z Južnej Kórey.

V súčasnosti existujú iba dve technologické spoločnosti, ktoré sú schopné vyrábať a svojim zákazníkom dodávať značný počet malých OLED obrazoviek. Obe pochádzajú z Južnej Kórey.

Samsung a LG vyrábajú OLED obrazovky menších rozmerov, ktoré sa postupne udomácňujú v čoraz väčšom počte inteligentných mobilných telefónov. Hlavné slovo má najmä Samsung, ktorý v tomto odvetví doslova dominuje.

Samsung používa OLED obrazovky vo svojich smartfónoch, dodáva ich Apple a niekoľkým ďalším producentom inteligentných mobilov. OLED obrazovky ponúkajú atraktívnejšiu obrazovú kvalitu ako LCD displeje, aj keď je pravdou, že za ďaleko vyššie náklady. Podľa najnovšej štúdie je dokonca OLED technológia pre oči užívateľa šetrnejšia ako LCD.

Do výroby malých OLED obrazoviek sa už pustil aj japonský Sharp. Tento výrobca sa v našich končinách často nespomína. Sharp vyrába smartfóny, ktoré sa predávajú hlavne na ázijských trhoch. Displej z produkcie spoločnosti Sharp ale napríklad využíva aj Razer Phone.

quick charge 4.0
Razer Phone

Sharp je totižto schopný vyrobiť LCD displej pre smartfóny s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Aký je rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz displejom si môžete pozrieť na videu TU.

Sharp vlastný QHD OLED displej premiérovo zapracoval do svojho najnovšieho vlajkového modelu Aquos Zero (tit. foto), ktorý má čipset Snapdragon 845, 6 GB RAM, 128 GB pamäť a ďalšie high-end vlastnosti.

Sharp do vývoja OLED obrazoviek investoval masívnych 500 miliónov dolárov, pričom ich zatiaľ neponúkol žiadnemu zákazníkovi, resp. výrobcovi elektroniky, čo sa v blízkej budúcnosti istotne zmení. Prvotné špekulácie ukazujú prstom na Apple.

Kalifornský výrobca odoberá obrazovky pre svoje smartfóny iPhone od Samsungu, ktorý ich vie dodať v požadovanej kvalite a hlavne objeme. Samsung si za ne ale nechá náležite zaplatiť.

iphone xs max
Displej od Samsungu má aj najnovší iPhone XS Max

V každom prípade je Sharp nováčikom v OLED segmente a nejaký čas potrvá, kým sa rozbehne. Okrem toho nie je zatiaľ známe, akú kvalitu a ďalšie vlastnosti vlastne OLED displeje od Sharpu majú.

TIP REDAKCIE
Displej na iPhone XS Max pochádza od Samsungu, nie LG ako sa predpokladalo

Dá sa však bezpečne predpokladať, že OLED obrazovky bude využívať čoraz viac modelov smartfónov a postupne sa začnú presadzovať aj v strednej triede. V súčasnosti ich vidíme prevažne vo vlajkovej a drahšej kategórii.

Dopyt po technológii novému hráčovi na trhu praje. Nakoniec, OLED displeje chce vyrábať aj JDI – Japan Displej Inc. Výrobu by chcel spustiť niekedy v budúcom roku.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať