Neverili vlastným očiam: NASA sa podarilo odfotiť hranatý ľadovec, ktorý vznikol prirodzene

Antarktída je kvôli svojím nehostinným podmienkam veľkým lákadlom pre rôznych vedcov. Na misiu Operation IceBridge sa vydali vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Antarktída je kvôli svojim nehostinným podmienkam veľkým lákadlom pre rôznych vedcov. Na misiu Operation IceBridge sa vydali vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). To, čo sa im podarilo odfotiť, prekvapilo mnohých ľudí.

Jednému z členov výpravy sa totiž podarilo zvečniť ľadovec, ktorého časť je perfektne hranatá a vyzerá ako obdĺžnik s plochými stenami a rovným povrchom. Vznikol pritom úplne prirodzene, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.

Ľadovce môžeme rozdeliť do dvoch druhov. Jeden druh má špicaté vrcholy, pričom jeho veľká časť je pod vodou. Druhý druh sú ľadovce ako ten na fotke. Volajú sa tabuľové kryhy, sú široké a dlhé s vysokými okrajmi a hladkým povrchom.

TIP REDAKCIE
POZOR: Uniklo 190 infikovaných aplikácií! Kradli peniaze, ak ich máte, urýchlene ich odinštalujte!

Ľadovec na fotke sa odlomil z antarktického šelfového ľadovca Larsen C, z ktorého sa za uplynulé roky odlomili už viaceré veľké kusy. Nádherne rovný ľadovec však neostane v takejto podobe navždy. Vietor a vlny mu totiž už čoskoro obijú rohy.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať