Mikroplasty našli už aj v stolici ľudí. Čo to znamená pre naše zdravie?

Vedci z Rakúska nedávno informovali o zásadnom objave spojenom so životným prostredím a zdravím ľudí.

Vedci z Rakúska nedávno informovali o zásadnom objave spojenom so životným prostredím a zdravím ľudí. V stolici ôsmich ľudí vo veku od 33 do 65 rokov z Európy, Ruska a Japonska našli mikroplasty.

Vedci z viedenskej Lekárskej univerzity a rakúskej agentúry pre ochranu životného prostredia objavili mikroplasty vo vzorkách stolice. Treba ale uznať, že štúdia sa pozerala len na malú skupinu ľudí. Dobrovoľníkov bolo len osem a pochádzali z Európy, Ruska a Japonska.

Počas týždňového experimentu jedli prevažne morské plody a ryby z plastových balení a pili vodu balenú v plastových fľašiach. Nikto z ôsmich ľudí nejedol výlučne vegetariánsku stravu.

Šokujúce zistenia o mikroplastoch

Po rozbore stolice vedci zistili, že sa vo vzorkách nachádza až 9 rôznych druhov plastov. Niektoré čiastočky pritom mali byť až 5 milimetrov veľké. V 10 gramoch stolice vedci v priemere namerali až 20 častích mikroplastov.

TIP REDAKCIE
Honor 60 a Honor 60 Pro sa odhalili na fotografiách, poznáme aj časť špecifikácií

Škodlivosť mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nebola preskúmaná, takže nateraz nemáme definitívne odpovede. Jedno je však jasné. Plasty sa do vody dostávajú rôznymi spôsobmi. Či už to sú vyhodené plastové fľaše a iný plastový odpad, ktorý končí v riekach a oceánoch alebo napríklad opotrebovaním pneumatík. Zlou správou je tiež fakt, že čističky vody mikroplasty nevedia odfiltrovať.

Aj keď sú mikroplasty obsiahnuté v stolici, neznamená to, že sa častice dostali aj do organizmu. Na rozdiel od iných látok, ktoré ľudia prijmú s potravou, sú mikroplasty príliš veľké na to, aby ich bunky dokázali vstrebať a len prejdú tráviacim traktom,“ oponuje štúdii Martin Wagner, biológ z Nórskej univerzity vedy a technológie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať