Mars môže mať pod povrchom dosť kyslíku pre život

Predstava vyslania ľudskej posádky na Mars ľudí zaujíma už poriadne dlho. Nedávne výskumy a objavy pritom túto túžbu len zosilnili.

Predstava vyslania ľudskej posádky na Mars ľudí zaujíma už poriadne dlho. Nedávne výskumy a objavy pritom túto túžbu len zosilnili. Nová štúdia od Nature Geoscience pritom tvrdí, že pod povrchom Marsu je dosť kyslíku pre život.

Tím vedcov viedol Vlada Stemanković z laboratória prúdového pohonu NASA (JPL). Ich zistenia pritom vyplynuli z dvoch rôznych objavov. Už teraz vieme, že je tu veľmi dobrá šanca, že na Marse sú podpovrchové jazerá so slanou vodou. Minimálne jedno z nich má byť pod polárnou čiapkou červenej planéty. Pri jazerách môže byť aj dosť kyslíku.

Pozostatky z na kyslík bohatej atmosféry?

Mars kedysi mal atmosféru, v ktorej bol aj kyslík. Tým, že planéta prišla o svoje magnetické pole, prišla aj o atmosféru. Je však možné, že kyslík stále zadržiavajú skaly pod povrchom. To v kombinácii so slanými jazerami vedcom dáva nádej, že Mars skutočne môže byť miestom pre život.

TIP REDAKCIE
Proti COVID-19 bojuje už aj Ulož.to, za každé očkovanie poskytne 20 GB zadarmo

Tím vedcov sa tak rozhodol, že preskúma, koľko kyslíku sa nachádza pod povrchom. Ich zistenia potvrdili, že hlavne pod polárnou čiapkou môže byť dosť kyslíku pre život, a to hlavne vďaka nižším teplotám a faktu, že sa kyslík mohol dostať priamo do jazera.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa budú bystré hlavy pasovať s problémovým Marsom. No a ktovie, raz možno budeme prepisovať učebnice. Ľudský život totiž nebude viazaný zemským povrchom.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať