Nový kamión od Volvo

Samojazdiaci kamión bez kabíny: Volvo predstavilo ďalšiu šialenú novinku

Volvo nám ukázalo, ako si predstavuje budúcnosť kamiónovej dopravy. Jeho novinka dostala názov Vera a nemá absolútne žiadnu kabínu pre šoféra.

Renomovaná švédska automobilka Volvo nám ukázala, ako si predstavuje budúcnosť kamiónovej dopravy. Jej novinka dostala názov Vera, poháňa ju elektrická energia a nemá absolútne žiadnu kabínu pre šoféra. Žiadnu ani nepotrebuje, pretože tento kamión riadi inteligentný počítač.

Po nedávnom predstavení samojazdiaceho osobného auta Volvo 360c bez volantu či pedálov sme sa tak opäť dočkali ďalšej šialene vyzerajúcej veci. Výrobca však tvrdí, že v neďalekej budúcnosti budú podobné vozidlá úplne bežnou záležitosťou. To len dnes ich považujeme za niečo, čo medzi nás vôbec nepatrí. Musíme si teda na ne iba zvyknúť.

“Plný potenciál dopravného priemyslu je už jasne viditeľný. Všetko naznačuje, že celosvetová potreba dopravy sa v najbližšom desaťročí výrazne zvýši. Ak chceme uspokojiť tento dopyt trvalo udržateľným a účinným spôsobom, musíme nájsť nové riešenia. Aby sme zabezpečili plynulý tok tovaru, potrebujeme využiť existujúcu infraštruktúru lepšie ako v súčasnosti. Dopravný systém, ktorý vyvíjame, môže byť dôležitým doplnkom k dnešným riešeniam a môže pomôcť splniť mnohé výzvy, ktorým čelí spoločnosť, dopravné spoločnosti a ich zákazníci,” prezradil prezident divízie Volvo Trucks, Claes Nilsson.

Keďže elektrickému kamiónu Volvo Vera chýba kabína pre šoféra, klesla mu hmotnosť a tým pádom porástol dojazd. Trpí však aerodynamika. Preto je určený pre dopravu tovaru v rámci mesta, nie medzi mestami alebo dokonca štátmi. Pri vyšších rýchlostiach by totiž výrazne klesol dojazd na jedno nabitie akumulátora, pričom ten je vraj taký istý, aký nájdeme i v iných kamiónoch od spoločnosti Volvo. Bližšie detaily ale momentálne nepoznáme.

TIP REDAKCIE
Amazon a IKEA sľubujú, že do roku 2040 budú prevážať tovar len na uhlíkovo neutrálnych lodiach!

Zatiaľ máme česť iba s nedokončeným prototypom, ktorého čakajú posledné fázy náročného vývoja. Výrobca chce predstavením konceptu zistiť predbežný záujem potenciálnych zákazníkov.

via Electrek
via Electrek
via Electrek
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať