Čaká nás revolúcia? Nová vakcína proti rakovine pomohla 100 % myší s melanómom

Vedci dokončujú vakcínu určenú pre liečbu rakoviny, ktorá vo svete môže vyvolať malú-veľkú revolúciu. Vakcína je zložená z imunoterapeutického lieku a chemikálie zvyšujúcej jeho efektivitu.

Vedci dokončujú vakcínu určenú pre liečbu rakoviny, ktorá vo svete môže vyvolať malú-veľkú revolúciu. Vakcína je zložená z imunoterapeutického lieku a chemikálie zvyšujúcej jeho efektivitu. V štúdii dosiahla nevídané výsledky, keď pomohla k uzdraveniu 100 % testovaných myší trpiacich melanómom.

Rovnako ako vakcína môže vytrénovať telo na boj s patogénmi, dokáže táto vakcína vytrénovať imunitný systém na boj proti nádoru,vysvetlil vedec Dale Boger zo Scripps Research Institute.

Starostlivý a precízny výber

Vedci v prípade tvorby vakcíny odviedli skutočne precíznu prácu. Najskôr analyzovali približne 100 000 zlúčenín, z ktorých potom vybrali látku Diprovocim, ktorá sa dokáže viazať na určitý imunitný receptor, ktorý nemajú len myši, ale aj ľudia.

TIP REDAKCIE
NASA bude meškať: Misia na Mesiac začne až vo februári

Neskôr vakcínu otestovali na skupine myší trpiacich agresívnou formou melanómu. Pomocou genetického inžinierstva izolovali marker ovalbumin, ktorý pôsobí ako antigén, čo znamená, že vyvoláva imunitnú odpoveď hostiteľa.

Pozitívne výsledky

No a potom nastal čas celú teóriu vyskúšať. Myši rozdelili do troch skupín. Prvá skupina myší dostala dvakrát imunoterapeutický liek anti-PD-L1 spolu s ovalbuminom. Myši z druhej skupiny dostali anti-PD-L1, ovalbumin a Divoprocim a myši z tretej skupiny anti-PD-L1, ovalbumin a kamenec, ktorý podobne ako Divoprocim aktivuje imunitný systém.

TIP REDAKCIE
Squid Game je hit: Netflix vraj rozprávkovo zbohatol, takú sumu nečakali ani oni!

Po 54 dňoch experimentu boli výsledky viac než zaujímavé. V prvej skupine neprežila ani jedna myš. V tretej skupine prežilo 25 % myší no a v druhej skupine (pre vedcov najzaujímavejšia) bola miera prežitia až 100 %. Vedci sa preto pokúsili u myší z druhej skupiny opäť obnoviť nádory, čo sa im už nepodarilo. Jednoducho boli voči tomuto ochoreniu imúnne.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať