Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)

Spoločnosť Honor, ktorá patrí pod krídla giganta Huawei, ponúka ako high-end a mid-range smartfóny, tak aj tie, ktoré možno zaradiť do low-end triedy. Jedným z najčerstvejších prírastkov v suteréne portfólia tohto obľúbeného čínskeho výrobcu je model Honor 7C.

V máji predstavená mobilná novinka dostala ľudovú cenovku, celkom obstojnú hardvérovú výbavu a aj pekný priemyselný dizajn. Otázne teda zostáva už iba to, aká je pri denno dennom používaní. Preto sme na ňu hodili očko, aby sme tak za vás zistili, či sa vôbec oplatí premýšľať nad kúpou.

Začneme teda ako vždy konštrukčným prevedením, za ktoré sa model 7C nemusí vôbec, ale vôbec hanbiť.

Ukážková konštrukcia

Honor 7C tvorí poctivo vyrobená hliníková konštrukcia v minimalistickom kabáte, ktorá dostala matný povrch, čo znamená, že nezachytáva otlačky prstov. Používateľ však nemusí mať obavy ani z mikro škrabancov, ktorým sa pri sklených smartfónoch bez ochranného puzdra nevyhne. Po niekoľkých dňoch intenzívneho testovania som na zadnej strane nepostrehol ani jeden.

Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)

Prednú stranu kryje ochranné sklo (nie Gorilla) v jemne zaoblenom 2.5D tvare, čo spolu s oblými krivkami vytvára perfektnú ergonómiu. Počas držania vás preto nebude nič tlačiť ani rezať. Z tejto ukážkovo prevedenej konštrukcie by si mohli brať príklad viacerí výrobcovia z brandže.

Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)
Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)
Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)

Zariadenie sa dobre používa v oboch a aj v jednej stredne veľkej dlani. Displej vrátane rámikov okolo neho sú síce obrovské, no vďaka špeciálnej softvérovej funkcionalite viete obrazovku zmenšiť do takej podoby, kedy dočiahnete palcom aj na jej vrchnú oblasť. Stačí len potiahnuť konček prsta po systémových tlačidlách zľava doprava a je po probléme.

Obrovský displej

Zobrazovací panel na prednej strane dostal uhlopriečku o veľkosti až 6-palcov (presnejšie 5,99″), zaužívanú IPS LCD technológiu s podsvietenou čiernou farbou a energeticky efektívne HD+ rozlíšenie. Používateľ má k dispozícii obstojných 269 pixelov na jeden palec, takže ak si niekto potrpí na poriadne ostrom obraze, v tomto prípade príliš nepochodí. Nie, nie je to žiadna katastrofa, no rozmaznané oči zostanú viac ako určite sklamané. Šetriť sa však niekde muselo.

TIP REDAKCIE
Takmer tretinu zo všetkých zariadení s OS Android poháňa verzia Nougat
Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)

Škrtanie nákladov ale pocítite i na kvalite zobrazovaných farieb, ktoré sú na môj vkus nemastné, neslané. Inými slovami nevýrazné. Čo sa však týka čitateľnosti počas pekného slnečného dňa, tak s tou som nemal pri maximálnom jase absolútne žiadne komplikácie. Keďže je reč o low-end triede, tak ide o naozaj nezvyčajnú vlastnosť. A za to si Honor 7C zaslúži palec hore.

Duálny fotoaparát

Zadnú stranu smartfónu zdobí dvojica fotoaparátov. Jeden z nich je hlavný a má 13 megapixelov, zatiaľ čo ten druhý dostal iba 2. Viac mu však ani netreba, pretože slúži ako asistenčný. Zbiera totiž informácie o hĺbke záberu, aby tak zariadenie vedelo, kde má rozmazať pozadie. Takzvaný bokeh efekt nadobudne vďaka tomuto dedikovanému hardvéru prirodzenejší šmrnc.

Honor 7C
Honor 7C (FOTO Marek Urban)

Kvalita záberov nie je vzhľadom k triede, do ktorej Honor 7C patrí, vôbec zlá. Práve naopak, keď som vyhotovil prvé zábery počas pekného slnečného dňa, zostal som milo prekvapený. Najviac zo všetkého ma zaujali prirodzene vyzerajúce farby, dobrá ostrosť záberu a aj celkom slušná porcia svetla, hoci je súčasťou technickej špecifikácie clona f/2.2.

Keďže ide o smartfón pre mladé generácie, výrobca tu zameral značnú pozornosť na predný selfie fotoaparát. Ten dostal až 8 Mpx rozlíšenie spolu s clonou f/2.0, takže mu prostredie so zhoršenými svetelnými podmienkami prekáža trošku menej, ako tomu hlavnému na zadnej strane.

Zábery sú vďaka prítomnému hardvéru svetlejšie, no zároveň i badateľne zrnitejšie. Ak však vyhotovíte selfie v exteriéri počas dňa, s kvalitou bude bez akýchkoľvek pochýb spokojný aj náročnejší používateľ.

Postačujúci výkon

Ak sa niekto pýta, či si na Honor 7C zahrá hru s grafikou na úrovni battle royale hitu PUBG, tak áno, zahrá. Musí sa však uskromniť s najnižšími detailami, aby bolo k dispozícii hrateľné fps. V opačnom prípade si príliš nezastrieľa, pretože ho dostanú skôr, než stihne zaregistrovať oponenta. Smartfón poháňa low-end čipset Snapdragon 450 so slabším grafickým procesom Adreno 506, takže sa nie je ani čomu čudovať.

TIP REDAKCIE
Takto vyzerá moderný kamión! Tesla Semi sa predvádza s naloženým návesom
PUBG Mobile

Hlavný procesor má 8 jadier a maximálny takt o veľkosti 1,8 GHz, čo v kombinácii s 3 GB (respektíve 4 GB) operačnou pamäťou a vyladenou nadstavbou vytvára podmienky pre doslova ukážkovo plynulé fungovanie operačného systému. Android bol rozšírený o grafickú nadstavbu EMUI vo verzii 8.1, kde stojí za zmienku používateľské prostredie s typickým čínskym dizajnom. Nie je škaredé, no určite nebude voňať úplne každému.

Honor 7C v AnTuTu

Honor 7C získal v populárnej benchmark aplikácii AnTuTu niečo cez 70 000 bodov, čiže podobné množstvo, aké nadobudol aj citeľne drahší Samsung Galaxy A6. Podstatné tu ale je, že som počas niekoľkodňového testovania nepostrehol ani jedno spomalenie používateľského prostredia. Aplikácie sa spúšťajú takmer okamžite po stlačení ikonky a multitasking funguje tak dobre, ako keby práve listoval v školskom zošite.

EMUI 8.1

Čo viac si priať? Snáď už len skvelú výdrž na jedno nabitie. Ako je teda na tom napevno zabudovaný akumulátor?

Jeden náročný deň

Batéria v smartfóne Honor 7C vyfasovala priemerne veľkú 3 000 mAh kapacitu. Hardvérová výbava však zahŕňa energeticky efektívne rozlíšenie vrátane energeticky efektívneho čipsetu, a z toho vyplýva, že používateľ môže i napriek tomuto faktu počítať s celkom poctivou výdržou. Plný akumulátor by mal vydržať jeden celý deň mierne náročnejšej záťaže, čo je na low-end viac ako iba skvelé.

Na rýchle alebo bezdrôtové nabíjanie ale veľmi rýchlo zabudnite, pretože nič také nie je zatiaľ v príslušnej triede dispozícii. Ide o jednu z oblastí výbavy, kde pocítite vyššie spomínané škrtanie nákladov.

Ambiciózny fešák

Ak hľadáte schopný mobilný telefón, za ktorý nechcete vyhodiť viac ako dve stovky, tak ste na správnej adrese. Honor 7C ponúka taký pomer medzi výbavou a cenou, aký dnes len tak hocikde nenájdete. Za pár drobných nadobudnete kvalitne prevedenú celokovovú konštrukciu s perfektnou ergonómiou, veľký displej, plynulo fungujúci Android aj obstojnú výdrž. Ideálna voľba pre každého, kto má od smartfónu minimálne nároky.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
100 %
Dizajn
85 %
Displej
80 %
Fotoaparáty
75 %
Výkon
70 %
Systém
95 %
Výdrž
85 %