Možno si ešte spomínate na bizarný prípad z januára tohto roka, ktorý sa týkal populárnej aplikácie Strava. Tvorcovia vtedy zverejnili tzv. tepelnú mapu, ktorá zobrazovala intenzitu športovej aktivity v konkrétnych oblastiach sveta.

Aplikácia využíva pre čo najpresnejšie určovanie polohy športovca lokalizačné funkcie smartfónov, fitness náramkov a inteligentných hodiniek. Aplikáciu ale radi používajú aj americkí vojaci, ktorí tak nechtiac prezradili približnú oblasť, v ktorej pôsobia.

Samozrejme, ranný beh po parku v New Yorku je neškodný, keďže v ňom pobehuje veľa aktívnych ľudí a tepelná mapa oblasti je prirodzene výrazná. Ak sa však na mape odľahlej časti Afganistanu zobrazil naznačený bežecký okruh a široko ďaleko nič, bolo viac ako pravdepodobné, že v oblasti pôsobia moderne vybavení vojaci.

Mapa tvorcov aplikácie Strava je inak úchvatná a nesmierne podrobná. Zobrazí sa vám na tejto adrese.

mapa
Jedna z odľahlých oblastí v Afganistane

Americká armáda vtedy na situáciu reagovala a uznala, že môže ísť o bezpečnostný problém. Konkrétne riešenia vstupujú do platnosti až v týchto dňoch, sú logické a očakávane prísne.

Pentagon vydal prísny zákaz

Pentagon zakázal americkým vojakom nasadeným v zahraničí používať lokalizačné funkcie vo svojich smartfónoch, tabletoch, hodinkách, aplikáciách a v akýchkoľvek iných zariadeniach, ktoré nimi disponujú. Musia tieto funkcie vypnúť alebo zariadenie nepoužívať. Televízia CNN uvádza, že vedenie armády nariadenie podpísalo minulý piatok a nadobudlo okamžitú platnosť.

strava
Fitness aplikácia Strava patrí medzi najpopulárnejšie

Nariadenie sa netýka iba amerických vojakov ale všetkých nasadených pracovníkov oddelenia obrany. Nariadenie tak napríklad ovplyvňuje aj zoznamovacie aplikácie ako Tinder a pod. či aplikácie sociálnych sietí, kde je prístup k polohe často vyžadovaný.

Nepriateľ sa tak bude musieť spoľahnúť pri odhaľovaní tajných pôsobísk armády na staré dobré tajné služby a špionážne satelity v hodnote miliónov dolárov, a nie na bezplatnú a voľne dostupnú mapu fitness aplikácie.