Dnes oči hore: Kedy sledovať najdlhšie zatmenie Mesiaca v 21. storočí

Sledovať ho môžeš od západu Slnka, viditeľný bude aj Mars.

0
Foto: Pixabay

Dnešný deň je pre všetkých tých, ktorí svoji oči radi upínajú smerom k hviezdam, vzácny. Čaká nás totiž najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Fáza úplného zatmenia má trvať rekordných 103 minút.

K zatmeniu dôjde už dnes, 27. júla od 19:14, keď Mesiac začne vstupovať do polotieňa Zeme. Úplný začiatok zatmenia síce nebude viditeľný hneď, ale až medzi 19:30 a 20:00, keď nastane východ Mesiaca.

Úplné zatmenie o pár hodín neskôr

Mesiac začne do plného tieňa Zeme vstupovať približne od 20:24, celý sa doň oblečie o 21:30. Z tieňa má začať vystupovať až o 23:13 a zatmenie skončí o 01:28 ďalší deň.

Zaujímavé je, že Mesiac bude tzv. krvavý. Červeno-hnedé sfarbenie je spôsobené zemskou atmosférou odrážajúcou slnečné svetlo, ktoré sa nakoniec dostane až na Mesiac.

Aj Mars, Jupiter a Saturn

Mesiac sa bude v čase zatmenia nachádza v apogeu, čo znamená, že vzdialenosť od Zeme bude najdlhšia, a to až 406 731 km. Pri perigeu je Mesiac od Zeme vzdialený len 364 397 km.

Milovníci astronómie si dnes pochutnajú aj pri sledovaní Marsu, ktorý sa od Zeme ocitne vo vzdialenosti len 57,6 milióna kilometrov. Pozorovať však bude možné aj Jupiter a Saturn.