Priprav sa na vesmírne divadlo: Tento mesiac nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca 21. storočia!

Ak rád pozeráš na nočnú oblohu, mal by si sa pripraviť. Koncom júla nás totiž čaká nádherné vesmírne divadlo, ktoré sa odohrá v noci z 27. na 28. júla.

Ak rád pozeráš na nočnú oblohu, mal by si sa pripraviť. Koncom júla nás totiž čaká nádherné vesmírne divadlo, ktoré sa odohrá v noci z 27. na 28. júla. V 21. storočí totiž dôjde k vôbec najdlhšiemu zatmeniu Mesiaca.

Astronómovia totiž očakávajú, že úplné zatmenie bude trvať dychberúcu 1 hodinu a 43 minút. Čiastočné, trvajúce pred a po úplnom zatmení bude spolu trvať 3 hodiny a 55 minút. Zatmenie začne prakticky s východom Mesiaca na Slovensku, takže približne o 21:30, celý div bude možné sledovať približne do polnoci.

TIP REDAKCIE
Premeškali ste nedávne zatmenie? Tu je 10 ďalších, ktoré sa odohrajú v priebehu 14 rokov

Mesiac bude v čase zatmenia nachádzať v apogeu, čo znamená, že vzdialenosť od Zeme bude najdlhšia, a to až 406 731 km (pri perigeu ide o vzdialenosť 364 397 km). Zaujímavosťou je aj fakt, že sa Mesiac vďaka rozptýlenému slnečnému svetlu v atmosfére zafarbí dočervena, čím vznikne tzv. krvavý Mesiac.

Pre milovníkov astrológie sa spolu so zatmením Mesiaca otvára príležitosť sledovať aj Mars, ktorý sa od Zeme ocitne vo vzdialenosti len 57,6 milióna kilometrov. Pozorovať sa okrem toho bude dať aj Jupiter a Saturn.