Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)

Rozmach smartfónov otvoril bránu novým typom spotrebnej elektroniky, kam bez akýchkoľvek pochýb patria aj prenosné reproduktory s bezdrôtovými technológiami. Po rokoch sme sa však dopracovali k až tak pokročilým kúskom, že vám tie najlepšie z najlepších doslova otvoria ústa. Štýlový Creative iRoar Go, ktorý skončil na pár týždňov v našej redakcii, je jedným z nich.

Ide o relatívne kompaktný model do terénu, preto mu nechýba schopná batéria a ani užitočná ochrana pred vodou. Certifikáciou IPX6 kryté útroby tvorí dokopy až päť meničov – dva výškové reproduktory, dve pasívne basové ozvučnice po bokoch a jeden subwoofer. Toto všetko sa nachádza v dôkladne navrhnutej aj precízne vyrobenej konštrukcii s duálnou orientáciou, ktorá za jej špičkový dizajn získala uznávanú cenu Red Dot Award 2016.

Pekný a odolný

Prenosný reproduktor iRoar Go nie je veľký, no zároveň ani malý. Odnesiete ho v jednej ruke, nezmestí sa vám však ani do väčšieho vrecka. Výrobca zachoval kompaktné rozmery, aby ho bolo možné jednoducho prenášať z jedného miesta na druhé, a zároveň bral ohľad i na to, aby udržal kvalitu reprodukovaného zvuku na prvotriednej úrovni. Vďaka tomu našiel akýsi kompromis medzi tým, ako tento relatívne ťažký kúsok vyzerá, a tým, ako funguje.

Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)
Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)

Reproduktor tvorí prevažne kov. Z toho je sieťka na prednej aj spodnej strane konštrukcie, pričom boky tvoria dve basové ozvučnice z lešteného hliníku, ktoré pri používaní doslova pulzujú. Špeciálna povrchová úprava navyše vytvára i pekné vizuálne detaily. Ide o veľmi poctivo spracovaný kúsok, za aký by sa nehanbil ani jeden výrobca na svete.

Bluetooth s NFC

Konektivita reproduktoru zahŕňa Bluetooth vo verzii 4.2 spolu s NFC, AUX port a aj slot pre microSD kartu, kam môžeme nahrať hudbu v MP3 alebo FLAC formáte, aby sme si ju prostredníctvom Creative iRoar Go potom niekde vypočuli. Samotné ovládanie prebieha cez prítomné hardvérové tlačidlá, ktoré chráni materiál z pružnej gumy. Pod tou sú ale skryté aj prítomné porty, aby náhodou neprišli do kontaktu s potenciálne nebezpečnou vodou.

TIP REDAKCIE
IKEA začína predávať štýlové reproduktory, vznikli v spolupráci so značkou Sonos

Prítomné tačidlo iRoar slúži na prepínanie medzi tromi rôznymi reprodukciami – medzi klasikou bez ekvalizéra, s ekvalizérom alebo so špeciálnym tuningom od zvukových inžinierov zo spoločnosti Creative. Keď ho aktivujete, tomu rozdielu nebudú chcieť vaše uši veriť, pretože z reproduktoru začne vychádzať hudba na steroidoch.

Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)
Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka prepojenia bez káblov, tak celý párovací proces trvá asi pár sekúnd. Ak máte vo vašom smartfóne NFC anténu, tak ju stačí iba aktivovať a obe zariadenia priložiť k sebe. Nič viac, nič menej. Po nadviazaní kontaktu a manuálnom potvrdení Bluetooth konektivity začne o malú chvíľu prebiehať plnohodnotná bezdrôtová komunikácia. Od tej chvíle je všetko pripravené na používanie.

Špičkové audio

Reproduktor iRoar Go hrá lepšie ako drvivá väčšina tuctového audia na vašich počítačových stolíkoch. Prsty v tom má kvalitný 2,5″ menič Neodymium s dvojicou precízne vyrobených ozvučníc a dva výkonné vysokofrekvenčné reproduktory pod sieťkou na prednej strane konštrukcie.

Zvuk má pri šírení celkom slušný rozptyl, za čím stojí sofistikovaná audio technológia SuperWide. Vďaka nej vyplní priestor okolo používateľa, ktorému bude potom pripadať, že audio vychádza z viacerých vzájomne prepojených reproduktorov, nie iba z jedného.

Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)

Basy sú na tak malé zariadenie skutočne výrazné (aj optimalizované) a zvuk, ktorý z neho vychádza, zase krištáľovo čistý. Vo výbave sú navyše k dispozícii až dva zosilňovače, takže tomu celému nechýba ani poctivé vyváženie hudby. Jeden z nich dostal za úlohu zosilňovať stredy a hĺbky, ten druhý pre zmenu výšky, s ktorými som počas testu nemal absolútne žiadny problém. Čo viac si priať?

Snáď už len dobrú výdrž na jedno nabitie. Ako je teda na tom prítomný akumulátor?

Schopná batéria

Plne nabitá batéria v iRoar Go vydrží približne 11 hodín, čiže nie je žiadne béčko. Reproduktor by mal preto zvládnuť hrať od začiatku párty až po jej koniec. Pri rýchlom spáde zostane nejaká tá šťava ešte aj na afterpárty alebo na nabíjanie vybitého smartfónu. Prítomný výstup má však iba jeden skromný ampér, čo znamená, že si počkáte trošku dlhšie ako obvykle.

Prvotriedny reprák

Priznám sa, že model iRoar Go predčil moje očakávania. Ani som totiž nedúfal, že by tak malá krabička dokázala až tak skvele hrať. Kombinácia piatich špičkových meničov so skvele premysleným konštrukčným prevedením a špeciálnym zvukovými technológiami ako iRoar či SuperWide vytvára niečo, na čom si zgustne nejeden náročný používateľ. A je pritom úplne jedno, či sa práve nachádza v izbe alebo pri bazéne.

TIP REDAKCIE
Instagram testuje: Obrázkami sa možno budeme preklikávať tak isto ako príbehmi
Creative iRoar Go (FOTO Marek Urban)

Intuitívne párovanie, zvýšená odolnosť voči vode, ocenený dizajn, precízna konštrukcia, moderné technologické vymoženosti, špičkový zvukový výstup a aj skvelá výdrž batérie sú dôkazom toho, že tento kus spotrebnej elektroniky patrí do prvej ligy.