Kirin 980 odhalený: Vlajkový čipset od Huawei bude vyrobený 7nm technológiou

0
Kirin

Vlajkové lode potrebujú vlajkový výkon a tú najnovšiu z dielne čínskeho výrobcu Huawei poženie Kirin 980. Čo je podstatné, čipset bude patriť medzi špičku a nemal by zaostávať za Exynos konkurenciou s logom Samsung a ďalšími kremíkmi. 

Kirin 980 bude vyrobený pokrokovou 7nm technológiou (FinFET TSMC), vďaka čomu sa na jeho plochu vmestí väčší počet tranzistorov. To automaticky sľubuje ešte väčší výkon pri optimálnejšej spotrebe energie.

Výrobca zostane verný architektúre, ktorú bude tvoriť osem jadier. O tie najnáročnejšie úlohy sa postarajú štyri jadrá Cortex-A77 s maximálnym taktom 2,8 GHz. Menej náročnú, no energeticky efektívnu prevádzku zastúpia štyri jadrá Cortex-A55.

Huawei, resp. vlastná divízia HiSilicon, by mala tento rok zodpovednejšie myslieť na grafický výkon. GPU jednotka by mala mať asi o 50 percent vyšší výkon ako čip Adreno 630 spojený so sadou Snapdragon 845.

kirin 980

Mierny nedostatok grafického výkonu (nielen) súčasného vlajkového čipsetu Kirin 970 výrobca rieši veľkou aktualizáciou známou ako GPU Turbo. Kirin 970 pred necelým rokom zaujal neurónovou jednotkou, kapacitami strojového učenia, základmi pre umelú inteligenciu.

TIP REDAKCIE
GPU Turbo od Huawei: ZOZNAM smartfónov a obdobie, kedy dostanú aktualizáciu

Kirin 980 zvládne ešte ďaleko viac pokrokových inteligentných výpočtov, čo by sa malo odraziť na užívateľskom komforte. Očakáva sa, že Huawei nový čipset predstaví na septembrovom podujatí IFA 2018. Zopakoval by sa tak minuloročný scenár.

Podrobnosti zatiaľ nemajú oficiálny status, no je viac ako isté, že sa potvrdia.