Hyperloop

Vývoj vlaku z budúcnosti má za sebou ďalší veľký úspech. Prepravnému podu od odborníkov z prestížnej nemeckej univerzity sa totiž podaril vytvoriť nový rýchlostný rekord. Preto vyhrali nedávno uskutočnenú súťaž vesmírnej spoločnosti SpaceX.

Víťazom sa stal tím s názvom WARR Hyperloop, ktorý tvoria študenti z Technical University of Munich. Druhé a tretie miesto obsadil holandský Delft University spolu so švajčiarskym EPF Loop. Podmienky zahŕňali požiadavku, aby boli súťažné stroje schopné realizovať pohyb bez akejkoľvek externej asistencie. Zrýchlenie na maximum prebiehalo v 1,2 kilometra dlhom potrubí.

Víťazný pod bol počas tejto vzdialenosti schopný nabrať rýchlosť o veľkosti až 457 kilometrov za jednu hodinu, čím prekonal predchádzajúci rekord z minuloročnej súťaže SpaceX. V poradí išlo už o tretie podujatie svojho druhu.

Elon Musk a jeho spoločnosť tak chcú posúvať hranice inovácií až do toho bodu, kedy budeme schopní dosiahnuť nadzvukovú rýchlosť, čiže cez 1 200 kilometrov za hodinu. Niečo také jedného dňa umožní kombinácia magnetickej levitácie a nízkotlakového prepravného potrubia, cez ktoré sa budú pohybovať už dokončené pody. Po tej však siahnu až po tom, čo dosiahnu nevyhnutný pokrok vo vývoji pohonných systémov.

50 kW a uhlíkové vlákna

WARR Hyperloop tvrdí, že pracujú na dvoch podoch pre dve mierne odlišné súťaže. Tou prvou je táto, kde ide o rýchlosť. V tej druhej pre zmenu demonštrujú svoju magnetickú levitáciu a jej kapacity. Jedného dňa z nich hodlajú spraviť jedno dielo, aby posunuli svoj projekt do takmer finálneho štádia náročného vývoja.

70-kilogramový pod z uhlíkových vlákien, s ktorým po novom vyhrali rýchlostnú súťaž, poháňal 50 kW elektromotor a o zastavenie pohybu sa starali prítomné trecie brzdy. Po aktivácii trvalo asi 5 sekúnd, než ho dostali do úplného pokoja.

TIP REDAKCIE
InFocus Awards 2019 pozná víťazov. Toto sú najlepšie fotky zhotovené smartfónmi Huawei

Súčasný rekord 457 km/h bude možné pokoriť o rok, kedy SpaceX uskutoční už viac menej tradičné súťažné podujatie. Dovtedy majú všetci potenciálni záujemcovia dostatok času na to, aby opäť trošku posunuli nielen technologické hranice.