To, že jedného dňa odídeme na druhý svet je fakt. Niektorí ľudia však nie sú stotožnení s tým, že by ich telo malo skončiť hlboko pod zemou. Dokonca sa im nepáči ani kremácia. Žijeme ale v dobe, kedy veda a technika skutočne pokročila vpred. V budúcnosti budeme s mŕtvymi telami nakladať viacerými spôsobmi, ktoré dnes nepoznáme. Niektoré nás možno aj čiastočne udržia nažive.

#1 Dáme sa vystreliť takmer do vesmíru

Na to, vyslať svoj popol vysoko k oblohe, sa nás snaží nahovoriť mnoho spoločností a medzi nimi aj americká firma Mesoloft. Konkrétne tá sa snaží dostať naše pozostatky až do nadmorskej výšky 24 kilometrov použitím balónu. Robot Arduino potom popol vypustí do atmosféry a natočí krátke video. Prečo to spoločnosť ponúka? „Myslím si, že ľudia sú unavení z toho, že sú ustavične pokladaní do drevenej škatule zakopanej v zemi,“ obhajuje projekt vedúci prevádzky, Alex Clements.

#2 Naše pozostatky premeníme na diamanty

Po smrti budeme môcť naše pozostatky stlačiť do kúsku nádherného diamantu. Presne tak. Žiariť po smrti môžeme vďaka takmer 6 tonovej priemyselnej mašine, ktorá dokáže popol premeniť na diamant. Tento proces zahŕňa zahriatie extrahovaného uhlíka z pozostatkov na extrémne teploty a ich umiestnenie do špecializovaného diamantového lisu. Po rezaní a vyleštení diamantu môže byť ešte označený jedinečným identifikátorom, ako napríklad „<3 <3 <3“.

Foto: Pexels

#3 Naše mŕtve telo skonzumujú huby

Aj keď to možno nemusí vyzerať práve príťažlivo, rozkladajúce sa telo dokáže prírode a životnému prostrediu ponúknuť obrovské množstvo výživy. Jae Rhim Lee našla omnoho ekologickejšie riešenie pre uchovanie tela po jeho smrti než poznáme dnes. Vymyslela celotelový oblek navrhnutý tak, aby na ňom mohli rásť huby špeciálne vyšľachtené na to, aby rozkladali vlasy, pokožku a nechty, a tým urýchľovali rozklad. Ak sa dáme pochovať týmto spôsobom, splatíme prírode dlh – celý život sme hodovali my na nej a po smrti bude zas ona na nás.

TIP REDAKCIE
TOP 12 zaujímavých faktov o čase, z ktorých sa ti zatočí hlava

#4 Futuristický budhistický kláštor

V Japonsku sú pohreby finančne náročné. Futuristický cintorín s názvom Ruriden v Tokiu však ponúka omnoho lacnejšie služby. Tie zahŕňajú úložné miesto pre spopolnené pozostatky človeka v skrinke s malou LED soškou Budhu. Obrovskú stenu v tomto kláštore zapĺňa už viac než 2000 takýchto sošiek. Priamo za nimi sa nachádza skrinka a pozostatky. Vďaka smart systému môžu pozostalí a príbuzní uložiť informácie o zosnulom priamo v kláštore.

Zdroj: limitlessiq.com

#5 Budeme môcť žiť svoj posmrtný život ako koralový útes

Ďalšou možnosťou ako pomôcť prírode aj po smrti je ochraňovať podvodné ekosystémy tým, že zo seba necháme vytvoriť akúsi guľu podobnú útesu. Tá bude vytvorená zo špeciálnej zmesi betónu a našich pozostatkov. Vďaka nim sa na tento materiál bude schopný pripevniť podmorský život. Po smrti by sme tak umožnili prekvitať aj krehkým biotopom, ktorých prežitie je v ohrození.

Zdroj: Eternal Reefs/ Futurism

#6 Vďaka AI nás digitálne oživia

Z predchádzajúcich bodov sme sa dozvedeli, že s naším telom sa po smrti dá naložiť naozaj rozličnými spôsobmi. Čo však s našou mysľou? V budúcnosti by mohla byť digitálne oživená za pomoci umelej inteligencie a algoritmov. Tie by boli preplnené našimi príspevkami zo sociálnych sietí a správami, ktoré sme dennodenne písali ostatným. Interaktívna digitálna identita by teda vedela hovoriť spôsobom, akým sme sa zhovárali my a napodobňovali by spôsob akým sme písali elektronické správy. Hranice sa však posúvajú čím ďalej tým viac a nebolo by prekvapením, ak sme sa mohli čoskoro so zosnulými zhovárať aj verbálne. Desivé, všakže?