eu

Pripravovaný zákon EÚ ohrozuje internet ako ho poznáme: Čakajte takéto zmeny!

Európska únia plánuje novú legislatívu, ktorá úplne zmení to ako internet funguje. Nebude to po technickej stránke. Práve naopak.

Európska únia plánuje novú legislatívu, ktorá úplne zmení to, ako internet funguje. Nebude to po technickej stránke. Práve naopak. Vízia jednotného digitálneho trhu v sebe zahŕňa novelu autorského práva v digitálnej sfére. Mnohí experti a autori sú z kontroverzného ťahu pobúrení.

EÚ pripravuje článok 11 a 13. Tým prvý chce zaviesť daň za hypertextový odkaz. Ísť má o zbraň proti spravodajským agregátorom s potenciálom ochromiť fungovanie sociálnych sietí. Ohrozené sú tak populárne mémy či iné zdroje zábavného obsahu, ktoré pre svoj chod potrebujú dáta (obrázky, text) z iných zdrojov.

V návrhu článku 11 sa uvádza, že tí, ktorí budú chcieť uvádzať úryvky z novinárskych webov, si najskôr budú musieť zaplatiť alebo inak získať licenciu priamo od vydávateľa.

Na takto drastickú zmenu zákona upozorňuje zakladateľ Wikipedie, Jimmy Wales, alebo aj nemecká europoslankyňa, Julia Reda.

Koniec obľúbených služieb a obsahu?

Experti varujú, že prípadným schválením legislatívy by mohlo dôjsť k vážnemu narušeniu fungovania autorov satirických alebo náučných diel. Tí totiž pre svoju prácu využívajú či už úryvky z textov, obrázkov alebo hudby. To by po novom pochopiteľne nemohli.

TIP REDAKCIE
Moderna má začiatkom roka 2022 vydať upravenú vakcínu proti variantu Omikron

Zaujímavé bude aj to, ako sa k celej situácii postavia veľké spoločnosti, ako napríklad Google. Ten ponúka službu Google News, ktorá je agregátorom noviniek z webu. V jednom štáte však nefunguje – v Španielsku. Tam sa poslanci pokúsili o podobný zákon, aký teraz navrhuje EÚ. Google sa preto rozhodol, že celú službu pre Španielsko vypne, čo v krajine vyvolalo nemalú kritiku vlády.

Článok 13 je ešte prísnejší. Ten totiž navrhuje, aby každý väčší web, ktorý umožňuje nahranie používateľského obsahu zaručil, aby všetky texty a obrázky najprv prechádzali cez filter, ktorý zaručí, že ide o legálny obsah. Problémom je, že stopercentne funkčný filter nikde na webe nenájdete.

Foto: Julia Reda

Julia Reda porovnala to, ako sa k návrhu, ktorý prechádza všetkými procesmi takmer bez zmien, stavajú jednotlivé členské štáty.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať