Xiaomi Mi 8

Novinka od Xiaomi je ako lacná, tak aj doslova brutálne vybavená. Smartfón Mi 8 kombinuje prvotriedny displej, prvotriedny výkon a aj prvotriedny fotoaparát. Ten na zadnej strane je dokonca lepší ako ten, ktorý je súčasťou podstatne drahšej desiatky z Kalifornie.

Duálna zostava na zadnej strane elegantnej konštrukcie novej vlajkovej lode totiž dostala od odborníkov z DxOMark až 105 bodov. Ide však iba o hodnotenie fotografií, nie aj videí. Keby to bolo celé v kope, ako aj obvykle býva, Xiaomi Mi 8 by mal na konte 99 bodov. Fotky z iPhone X dostali 101 (s videami 97).

Hlavný fotoaparát Xiaomi Mi 8 pozostáva z dvoch 12 Mpx senzorov – jeden má klasický, čiže širokouhlý objektív a ten druhý dostal teleobjektív, aby zabezpečil zoom bez straty kvality. Obraz tu je stabilizovaný až 4-osou OIS a medzi číslami sa spomínajú aj veľké pixely, ktoré dosahujú 1,4 µm, čo spolu s nízkym clonovým číslom f/1.8 (ten s teleobjektívom má f/2.4) zabezpečí poriadnu porciu svetla.

No dobre, to by bola špecifikácia, čo ale na to celé hovoria odborníci?

Špičkový autofocus a krásne farby

Chlapci z DxOMark chvália rýchle a veľmi presné automatické ostrenie záberu. Výrobca zakomponoval do hardvérovej výbavy Xiaomi Mi 8 aj takzvanú Dual Pixel (PDAF) technológiu, ktorá má v tomto skvelom výsledku prsty. Smartfón reaguje po stlačení spúšte doslova bleskovou rýchlosťou.

Rovnako však vyzdvihli presnú expozíciu, široký dynamický rozsah a aj pestré farby či presné vyváženie bielej farby. Spomenuli ale aj nízky šum či perfektne vyzerajúci bokeh efekt.

TIP REDAKCIE
Samsung sa v novej reklame pustil do iPhone X, poukazuje na rýchlosť sťahovania

Spomedzi nedostatkov fotoaparátu Mi 8 stojí za zmienku napríklad menšia strata detailov, a to aj počas pekného slnečného dňa, alebo občasné problémy s nepresne rozmazaným pozadím za zaostreným objektom.