wifi siete

WiFi siete budú bezpečnejšie. Nový štandard WPA3 je pripravený na použitie

Bezpečnosť bezdrôtových WiFi sietí sa dočkala po dlhých 14-tich rokoch významného vylepšenia. Organizácia Wi-Fi Alliance oficiálne spustila bezpečnostný štandard novej generácie známy ako WPA3.

Bezpečnosť bezdrôtových WiFi sietí sa dočkala po dlhých 14-tich rokoch významného vylepšenia. Organizácia Wi-Fi Alliance oficiálne spustila bezpečnostný štandard novej generácie známy ako WPA3.

Štandard WPA2 tu je s nami už 14 rokov a poriadnu bezpečnostnú ranu dostal v októbri minulého roka, kedy sa ho kybernetickým útočníkom podarilo prelomiť. Nový bezpečnostný štandard WPA3 (Wi-Fi Protected Access 3) nepredstavuje iba „kozmetické“ povýšenie.

Pracovať totižto bude s prispôsobeným šifrovaním dát, ktoré ochráni vašu WiFi sieť pred sledovaním a útočníkmi, ktorí by mali záujem o vaše údaje prenášané v sieti. Nové bezpečnostné prvky podstatne sťažia prípadné uhádnutie vášho hesla alebo prihlasovacieho mena útočníkom, a to aj v tom prípade, ak nie je zvolené silné heslo, resp. obsahuje jednoduchší reťazec znakov.

WPA3 Enterprise sa obzvlášť hodí pre podnikové a biznis riešenia. Zabezpečenie dát prenášaných cez tento protokol je porovnateľné so 192-bitovým šifrovaním. Vďaka WPA3 ľahko nastavíte WiFi sieť na zariadeniach z internetu vecí, čiže napríklad na rôznych senzoroch, ktoré majú malý alebo žiadny displej. Postačí pre to smartfón a pridružená aplikácia.

TIP REDAKCIE
Honor priblížil, ktorým smartfónom doručí aktualizáciu na Android 12
wifi siete
Šifrovanie WPA2 existuje 14 rokov

WPA3 je určite veľmi dobrou správou pre celé technologické odvetvie. Treba však vedieť, že váš WiFi router alebo smartfón automaticky nezíska dokonalejšiu bezpečnosť krytú týmto protokolom.

Všetko závisí od výrobcov hardvéru, ktorí musia podporu pre WPA3 sprístupniť softvérovou aktualizáciou. Napríklad taký Qualcomm sa už zaviazal, že nový bezpečnostný prvok zavedie do svojho mobilného a sieťového portfólia.

Skôr či neskôr ale budeme WPA3 využívať všetci. Stane sa povinnou súčasťou všetkých bezdrôtových zariadení certifikovaných neziskovou organizáciou Wi-Fi Alliance. V súčasnosti využívaný protokol WPA2 zostane aj naďalej aktívny. Zariadenia s WPA2 si budú rozumieť so zariadeniami s WPA3 v rámci dodržiavania štandardov kompatibility.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať