Tesla Roadster 2

Nemecké autá vynikajú špičkovou kvalitou karosérie, tie americké zase svojou hi-tech výbavou. Tesla totiž vybaví svoj nadchádzajúci elektromobil Roadster 2 niečím, čo možno nazývať rozšírenou realitou.

Z toho sa dá vydedukovať, že budú okolo šoféra dynamicky sa meniace digitálne objekty, s ktorými vie v prípade potreby nadviazať i dotykovú interakciu. Vizionár to označil za „masívne vylepšenie ľudských riadiacich schopností“, pričom dodal, že tento takzvaný Augmented Mode možno prirovnávať k „lietajúcemu obleku z kovu, avšak v podobe auta“.

Pôjde teda o akúsi polo-automatizovanú jazdu, pri ktorej bude šoférovi z mäsa a kostí asistovať pokročilý inteligentný asistent. Po spracovaní dát zo zabudovaných senzorov alebo kamier vyhodnotí aktuálnu situáciu dopravnej premávky okolo elektromobilu a ak bude treba, tak navrhne odporúčanie alebo pristúpi na striktné varovanie pred potenciálnym problémom.

Jednoducho povedané – človek bude mať na starosti iba pedále a volant, pretože všetko ostatné prevezme špeciálny režim inteligentného vozidla.

Inšpirácia zo sci-fi filmov

Podobné technologické vymoženosti sú súčasťou snáď všetkých populárnych sci-fi filmov, kde sa objavili napríklad počas ovládania robotov alebo pri riadení futuristických dopravných prostriedkov.

Jeden z viacerých príkladov

Niečo podobné používal i sám Terminátor, Iron Man alebo taký Robocop, vďaka čomu mali lepší prehľad o okolí. Počítač za nich behom zlomku sekundy vedel identifikovať pohybujúci sa objekt alebo im priamo pred ich tvárou poskytoval informácie o realite okolo nich, aby mohli venovať pozornosť dôležitejším veciam.