FOTO: Najmenší počítač na svete robí zo zrnka ryže giganta

Najmenší „počítač“ na svete môže stáť za najväčšími prelomami v zdravotníctve.

0
Foto: University of Michigan

Ak si si myslel, že doteraz najmenší počítač na svete od IBM si svoje prvenstvo ponechá na dlhšiu dobu než pár mesiacov, mýlil by si sa. O prelomenie tohto rekordu sa postarali vedci z University of Michigan, ktorým sa podarilo vyrobiť malý „počítač,“ ktorý je určený pre meranie teploty.

Jeho celkový objem je len 0,04 milimetrov kubických, čo je približne jedna desatina toho, s čím prišli experti z IBM.

Maličký senzor dokáže merať zmeny v teplote v extrémne malých častiach tela ako napríklad teplotu v zhluku buniek. Vedci sa totiž domnievajú, že nádory sú o niečo teplejšie, než zdravé tkanivo. Túto hypotézu sa im však až doteraz nedarilo dokázať, keďže neexistoval nástroj, ktorý by im to umožnil. Až do teraz.

Doteraz najmenší počítač na svete (FOTO IBM)

Malinký senzor im to nielen umožní, ale pri potvrdení aj vylepší efektivitu liečby. Tím vedcov okrem toho verí, že ich zariadenie môže pomôcť lepšie diagnostikovať zelený zákal (glaukóm) priamo v oku pacienta alebo efektívne merať biochemické procesy.

Nejde úplne o počítač

Prečo máme pochybnosti o klasifikácii zariadenia ako počítača? Novinka totiž napáda definíciu toho, čo počítač vlastne je. Zariadenie síce disponuje maličkým procesorom založenom na ARM Cortex-M0+ dizajne, no stráca všetky zozbierané dáta, keď mu dôjde energia. Tak či onak, miniaturizácia ako táto posúva hranice toho, čo bolo doteraz možné. Zároveň to expertom otvára dvere robiť experimenty, ktoré doteraz možné neboli.

Pre ľudí, resp. zdravotníctvo je každý takto výrazný posun vpred len a len vítaný. My dúfame, že ich bude čo najviac.