Uholná elektráreň v Nemecku (FOTO via Electrek.com)

Jedna z viacerých divízií špičky z nemeckého automobilového priemyslu, Mercedes-Benz Energy, oznámila megalomanský projekt. Starú uholnú elektráreň chce totiž premeniť na jeden ozrutný akumulátor.

Ten bude slúžiť na ukladanie a na neskoršie využitie elektrickej energie z neďalekých solárnych panelov alebo veterných turbín.

Ako píše Electrek, kapacita tejto batérie dosiahne slušných 8,96 MW, respektíve 9,8 MWh, pričom má pozostávať až z 1 920 menších batérií v podobe modulov. Mercedes ich využíva aj vo svojich elektrických alebo polo-elektrických vozidlách na štyroch kolesách, čiže ide v šľapajách energetickej divízie americkej spoločnosti Tesla. S domovými batériami na stenu mu to však nevyšlo.

Uholná elektráreň bola postavená ešte v roku 1912, no už dlhšiu dobu nefungovala, preto sa z nej čoskoro stane to, čo sa spomína trošku vyššie.

„Veľká batéria je symbolom transformácie v ukladaní a používaní energie – od siete s  fosílnou energiou až po udržateľné rozšírenie hodnotového rebríčku e-mobility, ktorý zredukuje CO2,“ uviedol gigant Daimler, vlastník značky Mercedes.

Projekt je určený na to, aby slúžil ako akási poistka v prípade výpadku hlavnej elektrickej siete na území Nemecka. Dá sa teda prirovnať k tomu, čo Tesla vybudovala v Austrálii.