Huawei ide po 5G ako drak: Vieme, kedy na trh prinesie prvé modely!

5G je čoraz bližšie a bližšie. Huawei nezaháľa a prvé smartfóny s 5G konektivitou uvedie už čoskoro.

0
finsko
FOTO: Telenor Group

Huawei jednoznačne patrí medzi technologickú špičku. Už roky sa venuje vývoju a výrobe zariadení umožňujúcich operátorom šíriť mobilný signál. Vďaka úspechu na poli smartfónov je teraz firma pripravená svoje skúsenosti vložiť aj do mobilných miláčikov miliónov ľudí. 5G smartfóny prídu už čoskoro a my vieme, kedy to bude.

Informácia o dostupnosti 5G čipov a smartfónov padla počas veľtrhu MWC 2018 v Šanghaji, kde šéf Huawei, Eric Xu, prezradil, že prvé komerčné 5G čipy budú dostupné už v marci 2019. To dá výrobcom dosť času na prípravu smartfónov. Prvé 5G lastovičky by sa mali objaviť už počas budúcoročného leta.

Načasovanie je to celkom nešťastné. V praxi by to pre Huawei znamenalo, že vlajkový model Huawei P30, ktorého predstavenie je naplánované na budúcu jar ešte s najväčšou pravdepodobnosťou 5G neponúkne. Naopak, s 5G konektivitou by mohol prísť Huawei Mate 30, ktorý očakávame približne v októbri 2019.

TIP REDAKCIE
Huawei to rozbalí vo veľkom: Kirin 1020 má byť 2x výkonnejší než Kirin 970!

Eric Xu zároveň predpovedá, že 5G výrazne pomôže rastu virtuálnej a rozšírenej reality, a to aj napriek tomu, že v mnohých krajinách je 5G sieť len hudbou budúcnosti. Medzi takéto krajiny patrí aj Slovensko, kde sa nasadenie 5G neočakáva ešte minimálne ďalšie 2-3 roky.

Prvým smartfónom od Huawei s 5G konektivitou s najväčšou pravdepodobnosťou bude mid-range model, na ktorom si firma vyskúša či všetko funguje tak, ako by malo. Prvý vlajkový čipset, ktorý má podporovať 5G sa volá Kirin 1020 a debutovať má práve v spomínanom Mate 30.