Zjedol by si geneticky modifikované mäso? Ošípané odolné voči smrteľnému ochoreniu idú testovať

Otázka týkajúca sa geneticky modifikovaných potravín v ľuďoch často prebúdza emócie.

Otázka týkajúca sa geneticky modifikovaných potravín v ľuďoch často prebúdza emócie. Aj napriek tomu, že výskumy niekoľkokrát ukázali, že zásah do genetického kódu rastlín prináša výhody ako odolnosť voči škodcom či možnosť vypestovať väčší objem, sú ľudia skeptickí.

Čo však poviete na novinku genetických inžinierov, ktorí vychovali svine domáce odolné proti vírusu PRRS, ktorý každoročne spôsobí škody vo výške približne 2,3 miliardy dolárov? Vedci prišli na to ako upraviť ich genetickú výbavu tak, aby už farmárov vírus PRRS nemusel zaujímať.

Prasiatka sa tešia dobrému zdraviu aj nezmenenému správaniu. V porovnaní s ošípanými, ktoré neprešli úpravou genetického materiálu sú na nerozoznanie. Aby sa však objavili v obchodoch alebo rovno tanieroch však ešte nejaký ten čas musí prejsť.

Nutné nie sú len testy, ale aj diskusia s verejnosťou

V prvom rade potrebujeme širšiu verejnú diskusiu o prijatí geneticky upraveného mäsa vstupujúceho do nášho potravinového reťazca. To pomôže informovať politických predstaviteľov o tom ako by tieto techniky mali byť regulované,píše Christine Tait-Burkand z University of Edinburgh.

TIP REDAKCIE
Zákaz akéhokoľvek používania smartfónu v aute: Zákon prešiel aj s veľkými pokutami

Vedci chcú okrem toho študovať geneticky upravené zvieratá dlhší čas, aby tak zistili či sa neskôr nevyskytnú nevyžiadané komplikácie.

Ako sú ošípané geneticky modifikované?

Vo svojej podstate ide o malý, takmer povrchový zákrok (len obrazne povedané). Vedci totiž identifikovali glykoproteínový receptor CD163, ktorý sa nachádza na povrchu buniek. Povrch buniek je posiaty rôznymi výbežkami, na ktoré sa nepripájajú len základné časti organizmu, ale aj vírusy. Práve výbežok, ktorý používal vírus vedci odstránili technikou CRISPR-Cas9. Zvyšok ostal nezmenený, aj vďaka čomu sa nepredpokladá nástup vedľajších účinkov.

Prvé testy prebehli úspešne

Prvé geneticky modifikované ošípané vedci následne vystavili vírusu PRRS. V rozbore krvných testov sa prítomnosť vírusu neukázala, čo je presne ten efekt, ktorý chceli vidieť. „Globálnemu priemyslu bravčového mäsa aj spoločnosti ako celku by to mohlo poskytnúť neuveriteľné výhody,vyjadril svoje nadšenie Jnathan Lightner z GENUS PLC.

Či by si bol za takto upravené ošípané na pultoch obchodov nám daj vedieť v diskusii nižšie.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať