FOTO: Je toto radar? Akú úlohu plní záhadná skrinka pri cestách?

Motoristi začali panikáriť. Mnohí sa pripravovali na "pozdravy" z polície.

0
Foto: FB/Polícia SR

Slovenských Facebookom sa dnes začala šíriť informácia, že polícia začala popri vozovkách montovať dobre maskovaný radar. Mnohí ľudia, ktorí si na rýchlosť nedávajú pozor a policajnú hliadku v danom čase nestretli, čo by ich mohlo motivovať pre zníženie rýchlosti sa tak začali obávať, že im domov príde „pozdrav“.

Skrinku spozorovali vodiči na trase medzi Lučencom a Zvolenom, no mohla sa objaviť aj na ďalších miestach.

Skrinka vystrašila nejedného motoristu.

Tieto obavy sú síce na mieste, keďže rýchlo sa jazdiť nemá, no v tomto prípade sú neopodstatnené. Skrinka s kamerovým systémom totiž nie je radar a aj napriek tomu, že rýchlosť meria, vám domov pokuta nepríde. Zároveň by ste mali upozorniť všetkých proaktívnych ľudí, ktorí chceli kameru zastriekať farbou, aby tak v žiadnom prípade nerobili.

Akú funkciu plní skrinka?

Aj keď to znie ako sci-fi, na Slovensku momentálne prebiehajú rôzne projektové práce pre stavbu diaľnic alebo komunikačných úsekov inej kategórie. Pre tak veľký projekt je nutné zozbierať dôležité dáta, medzi ktorými nemôže chýbať ani informácia o intenzite premávky, typu vozidiel, smere jazdy a ich rýchlosti v danom úseku. Presne na toto „záhadná“ skrinka slúži.

Ak teda zbadáš niekoho, kto bude zdieľať fotografiu šíriacu sa Facebookom rýchlejšie ako oheň v austrálskej divočine, pošli mu odkaz na tento článok. Snáď potom pochopí, že nie je nutné báť sa všetkého nového a hlavne, že jazdiť opatrne a podľa predpisov sa oplatí. Nabudúce tá skrinka naozaj môže plniť funkciu radaru.