Elon chce prešpikovať Mars tunelmi: Jeho budúci obyvatelia budú vraj žiť pod jeho povrchom

Ak ste si život milionára na Marse predstavovali v obrovskej presklenej vile, musíme vás sklamať. Podľa Elona Muska je totiž najpravdepodobnejšie, že obyvatelia Marsu sa budú musieť stiahnuť pod povrch červenej planéty.

Ak ste si život milionára na Marse predstavovali v obrovskej sklenej vile, musíme vás sklamať. Podľa Elona Muska je totiž najpravdepodobnejšie, že obyvatelia Marsu sa budú musieť stiahnuť pod povrch červenej planéty.

Predpoveď o tom, ako by mohlo ľudstvo prebývať na Marse uviedla Gwynne Shotwell, prezidentka a prevádzková riaditeľka SpaceX. “Myslím si, že Boring Company by mohla byť tou správnou cestou k usadeniu ľudí na Marse. Vykopali by sme pre nich tunely,” tvrdí. Sám Elon Musk sa postavil k takémuto nápadu s otvorenou náručou. “Ak by ste chceli, pod povrchom by ste dokázali postaviť celé mesto,” potvrdil.

Prečo je bývanie na povrchu Marsu zrazu nereálne?

Elon Musk si už od začiatku predstavoval obrovské presklené domy a nádherný výhľad, ktorým by sa ľudia kochali na míle od planéty Zem. Plán a predstava sa však stali nereálnymi. Aj keď by toto všetko vyzeralo naozaj impozantne, dôležité je, že by nás to mohlo zabiť. Atmosféra a magnetické pole červenej planéty by nás jednoducho zradilo. Prostredie, ktoré vytvára Mars by nás nedokázalo ochrániť pred nebezpečnou kozmickou radiáciou, a to by spôsobovalo celý rad zdravotných problémov.

Obdivovať červený prach a piesok z domu by sme predsa len mohli. Bolo by to ale nákladné.

Podľa NASA existuje niekoľko možností, ako by sme mohli obývať Mars aj priamo na jeho povrchu. Tie zahŕňajú postavenie obytných jednotiek za pomoci vesmírneho materiálu, ktorý by dokázal absorbovať radiáciu. Druhou možnosťou je vytvoriť nový a omnoho efektívnejší materiál. Obe by však boli nesmierne nákladné.

TIP REDAKCIE
Vedci vyvinuli nový implantát: Po zavedení do tela sa rozpustí

Poslať na Mars stroj, ktorý by z neho pre začiatok spravil bowlingovú guľu je najlacnejší spôsob ako vybudovať bezpečné obydlie na nehostinnej planéte. Žiť pod povrchom síce nemusí byť pre každého, no má to aj výhody: mohli by sme jasne premýšľať, reprodukovať a žiť oslobodení od rakoviny. Samozrejme, ak sa stane to, čo mnohí ľudia predpovedajú, možno bude odchod na Mars našou poslednou možnosťou.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať