Vedci tlieskajú: Nový míľnik nám pomôže s liečbou autizmu či schizofrénie

Mozgové organoidy sú malé, zjednodušené formy mozgu, ktoré vedci vyrábajú z kmeňových buniek. Najnovší pokrok môže nadobro zmeniť tvár medicíny.

Mozgové organoidy sú malé, zjednodušené formy mozgu, ktoré vedci vyrábajú z kmeňových buniek. Ich hlavným problémom pri snahe o ich štúdii bol fakt, že v Petriho miske dokážu prežiť len päť týždňov. To sa však vďaka veľkému pokroku môže zmeniť.

Výskumníci zo Salk Institute nedávno implantovali mozgový organoid veľký ako fazuľka do mozgu myší a prekryli ho priehľadným okienkom. Vďaka nemu mohli presne vidieť, ako sa vyvíja. Jedným z obrovských pokrokov bola schopnosť organoidu napojiť sa na cievny systém aj vďaka čomu v tele dokázal prežiť slušných 233 dní.

Výskumníci majú teraz väčší priestor na skúmanie závažných neurologických porúch ako je napríklad “autizmus, demencia, depresia alebo schizofrénia”, píše oficiálny web.

TIP REDAKCIE
Covid, lečo aj Vlhová: Toto sú trendy vo vyhľadávaní na slovenskom Googli

Ide teda o veľmi dôležitý vedecký míľnik, ktorý nám môže pomôcť s hľadaním a s nájdením zatiaľ neznámych liekov na spomínané choroby.

Krvný obeh

Čaro ich úspechu tkvie v spomínanej krvi. Vedci zistili, že ak organoid napoja na nepretržitý obeh hostiteľského tela, budú ho schopní týmto spôsobom pestovať citeľne dlhšie, než pri technike in vitro.

Nie len to. Vďaka tomu dosiahli i citeľne vyššiu úroveň komplexity zmenšeniny ľudského orgánu, čo im otvára dvere k lepšiemu chápaniu viacerých neurologických komplikácií ľudského tela.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať