Americká NASA pracuje na osobnom lietadle, ktoré bude lietať nadzvukovou rýchlosťou

Široká verejnosť by sa mala v neďalekej budúcnosti presúvať z jedného miesta na druhé pri naozaj neobvyklej rýchlosti.

Široká verejnosť by sa mala v neďalekej budúcnosti presúvať z jedného miesta na druhé pri naozaj neobvyklej rýchlosti. Iniciatíva americkej agentúry NASA totiž citeľne skráti súčasné doby cestovania prostredníctvom leteckých dopravných prostriedkov.

Najskôr si však musíme počkať na dokončenie len nedávno spusteného ambiciózneho projektu, do ktorého naliali až 247 miliónov dolárov. Nové lietadlo by malo niesť názov X-58 a jeho zhotovenie dostala na starosti špička z leteckého a vesmírneho priemyslu, spoločnosť Lochheed Martin, informuje WIRED.

Lietanie nadzvukovou rýchlosťou (viac ako 1 200 km za hodinu) nie je ale nič prevratné. Podobné vymoženosti nám ponúkal legendárny Concorde, futuristické lietadlo zo 70. rokov, ktoré malo enormne nákladnú a náročnú údržbu. Kvôli tomu muselo po krátkej dobe ukončiť svoju prevádzku. Rovnako za to mohol i takzvaný aerodynamický tresk, pretože prekážal americkým aj európskym regulátorom, čo vyústilo do značného obmedzenia pohybu v oblakoch.

TIP REDAKCIE
Gmail v prostredí Google Play Store dosiahol 10 miliárd stiahnutí

Eliminácia tresku

Úlohou inžinierov z Lockheed Martin bude teda nájsť spôsob, ako efektívne eliminovať spomínaný tresk, ktorý môže poriadne vystrašiť ľudí na zemi. Ak tento cieľ dokážu splniť, otvoria tým dvere k verejne dostupnému a zároveň lacnému nadzvukovému cestovaniu.

Toto X-lietadlo reprezentuje kritický krok, aby sme sa mohli priblížiť k tejto fascinujúcej budúcnosti. Ľudia, ktorí si budú užívať cenovo dostupné, tiché, nadzvukové lety v budúcnosti povedia, že všetko začalo 3. apríla 2018,” nadšene prezradil Jaiwon Shin, šéf leteckého výskumu z NASA. Prvé lety vraj prebehnú niekedy okolo roka 2021, čiže už onedlho.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať