Najväčšou novinkou v OS Android P môže byť ovládanie gestami

0
Samsung Galaxy S9+ (FOTO Lukáš Zachar)

Zatiaľ to vyzerá, že nová verzia operačného systému Android bude skutočne výraznejšie inovovaná. Podpora pre netradičné displeje, vizuálne zmeny či lepšia bezpečnosť nemusia byť tými najväčšími novinkami.

Na blogu vývojárov operačného systému Android sa objavila snímka obrazovky, ktorá pôvodne reflektovala úplne inú funkciu. Snímku obrazovky medzičasom z blogu odstránili a ponechali iba jej časť.

Pozorní zvedavci si všimli netradičný navigačný panel, teda oblasť v spodnej časti rozhrania, so softvérovými tlačidlami. Tlačidlo Domov sa zmenilo na úzky pásik a tlačidlo pre zobrazenie nedávno spustených aplikácií zmizlo úplne.

android p
Pôvodná snímka z vývojárskeho blogu Google, ktorú zachytili autori z ArsTechnica

Je možné, že vývojári testujú ovládanie užívateľského prostredia pomocou gest, presne v takom štýle, v akom sa ovláda iPhone X. Takéto ovládanie chce trochu cviku, resp. zvyku, no je veľmi rýchle a intuitívne.

Ovládanie gestami by umožnilo citeľne pozmeniť/zúžiť spodný navigačný panel, ktorý v súčasnosti musí zaberať časť obrazovky. Niektorí výrobcovia sa ho zbavili vlastnými riešeniami. Napríklad niektoré smartfóny Motorola Moto je možné ovládať gestami v rámci predného snímača odtlačkov prstov.

Gestá aktivuje tzv. zobrazenie na celú obrazovku, ktoré zároveň vypne lištu so softvérovými tlačidlami. Navigačný panel sa postupne stáva nežiadúcim. Displeje smartfónov majú čoraz užšie rámiky a maximálny potenciál zobrazovacej plochy softvérové tlačidlá kazia.

Android P
Navigačné oblasti FOTO: ArsTechnica

Niektorí odborníci sú si dokonca 100-percentne istí, že ide o navigáciu gestami. Vypovedá o tom nová posuvná animácia v prostredí, ktorá je pre gestá ako stvorená. Zobrazené tlačidlo späť má byť iba dočasné a vo finálnej verzii sa nachádzať nemá.

Tmavý motív

Ovládanie gestami môže byť najväčšou novinkou v OS Android P. Zatiaľ však istotou ani zďaleka nie je. Vývojári experimentujú s mnohými funkciami, z ktorých sa do finálnej verzie systému nemusí dostať žiadna.

TIP REDAKCIE
Veľká aktualizácia iOS 11.2 je tu: Rýchle nabíjanie bez drôtu, oprava chýb a viac!

Snímka tiež mohla byť zverejnená zámerne s cieľom vyvolať pozornosť. Android P bude oficiálne predstavený na konferencii Google I/O, ktorá sa koná o pár krátkych týždňov v máji.

Ak by aj nejaká forma ovládania gestami uvedená bola, zrejme bude voliteľná. V nastaveniach si budeme môcť vybrať, či chceme používať gestá alebo navigačný panel. Konzervatívnejší užívatelia by mohli mať s novinkou problém.

Podobný rozruch vyvolal tzv. Tmavý motív, ktorý mal byť súčasťou najnovšej verzie OS Android P. Google správy vtedy dementoval s odkazom, že nastala „chyba v interpretácii“.