Samsung prehral výkonovú vojnu: Galaxy S9 na iPhone X jednoducho nemá

Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+ sú novinky juhokórejského výrobcu, ktoré sú skutočne vydarené. Ponúkajú nie len najlepší displej na trhu, ale aj najlepší fotoaparát v mobilnom zariadení.

Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9+ sú novinky juhokórejského výrobcu, ktoré sú skutočne vydarené. Ponúkajú nie len najlepší displej na trhu, ale aj najlepší fotoaparát v mobilnom zariadení. Vôbec. Jedna vec im však unikla. V porovnaní s iPhone X sú podstatne menej výkonné.

V benchmarkoch sa objavil Samsung Galaxy S9 s procesom Exynos 9810 a iPhone X s procesorom A11. Práve druhý menovaný procesor dokázal poraziť Exynos 9810 vo všetkých testovaných kategóriách. Čip v Galaxy S9 okrem toho prehral aj s procesorom A10, ktorý sa objavil už v iPhone 7.

Samsung si pre Galaxy S9 a S9+ už tradične zvolil dva rôzne procesory, a to Qualcomm Snapdragon 845Exynos 9810. Slovenské modely sa predávajú s výkonnejším Exynos 9810, ktorý aj napriek miernemu náskoku na Snapdragon 845 výrazne nestíha za najnovším čipom z rúk Apple.

Čip Apple A11 je jasne výkonnejší, než novinky od Samsungu a Qualcommu.

V rôznych testoch bol procesor od Samsungu aj o 30 % menej výkonný, čo naznačuje, že Apple minulý rok skutočne predstavil skvost medzi výkonnými kremíkmi. Kompletné výsledky a analýzu nájdete na webe Anandtech, ktorý obe zariadenia podrobne testoval.

WebXPRT benchmark meria úspešnosť práce s HTML5 a Javascriptami. V tomto teste bol iPhone X opäť na prvom mieste, z dvojice Snapdragon 845 a Exynos 9810 sa viac darilo čipu od Qualcommu.

Redaktori vyzdvihli ešte jednu oblasť, v ktorej S9 a S9+ zaostávajú. Tou oblasťou je technológia rozpoznávania tváre. Zatiaľ čo Apple iPhone X na rozpoznanie tváre využíva 3D mapovanie, Galaxy S9 a S9+ sa aj naďalej spoliehajú na 2D mapovanie, ktoré ani zďaleka nie je také bezpečné.

Pri grafickom výkone bola situácia vyrovnanejšia. Ani jeden z dvojice čipov v Galaxy S9 však na Apple A11 nestačil.

Dôveryhodný analytik zo spoločnosti KGI Securities, Ming-či Kuo, už dávnejšie poznamenal, že výrobcom Android smartfónov bude trvať aspoň dva a pol roka, kým prídu s rovnakým systémom, aký používa Apple.

Tak či onak, sú to len benchmarky, teda syntetický výkon, ktorý sa nemusí preniesť do bežného sveta. Daj nám ale vedieť, je pre teba výkon zariadenia skutočne dôležitý?