Revolúcia v chudnutí: Senzor priamo na zube ťa odučí prejedať sa

Ak sa pokúšaš dostať sa do formy a fitness náramky či zdravá vôľa nefungujú, čoskoro môžeš mať na výber ďalšie riešenie. Čo tak nositeľné zariadenie, ktoré si nalepíš na zub?

Ak sa pokúšaš dostať sa do formy a fitness náramky či zdravá vôľa nefungujú, čoskoro môžeš mať na výber ďalšie riešenie. Čo tak nositeľné zariadenie, ktoré si nalepíš na zub?

Presne tak, výskumníci z Tufts University práve vytvorili senzor určený pre „nosenie“ na zube, ktorý sleduje všetko, čo zješ a všetko, čo to jedlo obsahuje. Znie to síce ako zo sci-fi, môže však ísť o nápomocný nástroj pre ľudí, ktorí majú až príliš dobrý vzťah s jedlom.

Malý, lacný, nápomocný?

Zariadenie meria len dva milimetre štvorcové a lepí sa priamo na povrch zubu. Funguje pritom zázračne jednoducho. Keď elektronika zaznamená kontakt s jedlom alebo nápojmi, mierne sa pozmenia elektrické signály, vďaka čomu bude vysielať mierne odlišné rádiové vlny. Momentálne vie senzor vysielať informácie o glukóze, soli a alkohole priamo do mobilného zariadenia. Výskumníci sú však presvedčení, že senzor dokážu upraviť tak, aby sledoval aj ďalšie zložky našej potravy.

Foto: Fio Omenetto, Ph.D., Tufts University

Vzhľadom na to, že je zariadenie extrémne malé a svojím spôsobom aj jednoduché, sa dá očakávať, že so sebou neprinesie veľkú finančnú záťaž. Spočiatku sa dá očakávať, že ho využijú hlavne vedci pre ďalšie výskumy v oblasti dietológie, neskôr sa však môže dostať aj do našich bežných životov. Je pravda, že ľudia majú celkom skreslený odhad toho, koľko toho za deň zjedia, čo často vyúsťuje v príliš veľký príjem kalórií. Podobné zariadenie však môže mať aj negatívny dopad.

Skryté hrozby – tým nemyslím technológiu ako takú

Nemyslím tým vysielanie rádiových vĺn, keďže tie sú samé o sebe neškodné. Na mysli mám psychologický efekt, ktorému niektorí ľudia prepadli už s príchodom fitness aplikácií a inteligentných náramkov. Sú to ľudia, ktorí príliš do detailov analyzujú všetko, čo zjedia. Mať možnosť analyzovať samotné živiny by pre nich mohla byť celkom veľký problém. Netvrdím to len ja, ale aj klinická psychologička Lara Pence z centra pre liečenie porúch príjmu stravy. Obavy potvrdzuje aj štúdia z roku 2017, ktorá zistila, že študenti s fitness náramkami boli náchylnejší na poruchy príjmu stravy. Pre vyslovenie definitívneho záveru však bude nutné prísť s viacerými štúdiami.

Mať k dispozícii zariadenie schopné zaznamenávať všetko, čo zjeme a vypijeme určite má svoje pozitíva. Môže však skrývať aj negatíva, ktoré na prvý pohľad nemusia byť hneď zjavné. Tak či onak, zinteligentnenie všetkého nezastavíme, musíme však ostať obozretní, aby nám nové technológie neublížili viac, než nám pomôžu.