Dôležitý okamih: Vedci budú na ľuďoch testovať lieky, ktoré ničia rakovinu

Tak, ako bolo avizované, sa už o pár mesiacov aj začne diať. Špičkoví odborníci z prestížnej Standford University vymieňajú v záujme pokroku vedeckého výskumu pokusné myši za pokusných ľudí. Keď budú úspešní, medicínu aj celý svet čaká veľmi významný okamih.

Tak, ako bolo avizované, sa už o pár mesiacov aj začne diať. Špičkoví odborníci z prestížnej Standford University vymieňajú v záujme pokroku vedeckého výskumu pokusné myši za pokusných ľudí. Keď budú úspešní, medicínu aj celý svet čaká veľmi významný okamih.

Okamih, ktorý nám, ako civilizácii, poskytne veľmi efektívny (v budúcnosti aj účinný) prostriedok na elimináciu jedného z najväčších nepriateľov nášho zdravia – rakoviny. Pri zvieratách mali až 97-percentnú úspešnosť. Ako to dopadne na jednom z nás, zistíme vďaka doktorovi s menom Ronald Levy a jeho tímu špecialistov už čoskoro.

Avizované ľudské pokusy sa budú točiť okolo takzvanej imunoterapie prostredníctvom injekcie dvoch stimulantov. Tieto látky pomôžu imunitnému systému nezdravého ľudského tela v likvidácii takmer všetkých zhubných nádorov. A to bez toho, aby museli do procesu zapájať chemoterapiu. Ide totiž o jej pokročilejšiu alternatívu.

“Oba lieky, ktoré vstrekujeme, vyrábajú odlišné spoločnosti a boli označené za bezpečné,” uviedol Dr. Levy na margo kľúčových látok.

TIP REDAKCIE
Čaká nás revolúcia? Vedci eliminovali nádor v tele myši, na rade je človek

Ako bolo spomenuté trošku vyššie, nechýbalo veľa a vedcom by sa počas pokusov na myšiach podaril dosiahnuť 100-percentný úspech. Dobrou správou však je, že už nie sú príliš ďaleko od svojho cieľa. Ďalší pokrok vo výskume im preto môže zabezpečiť ešte väčšiu mediálnu pozornosť, akú mali doteraz.

Nie všetky typy

Doktor Ronald Levy ale podotýka, že tento prevratný spôsob eliminácie rakoviny nefunguje na úplne každý typ choroby, k čomu poskytol i krátke, no výstižné vysvetlenie.

“Každý jeden typ rakoviny má odlišný súbor pravidiel, ktoré určujú, ako môže byť ovplyvnená imunitným systémom,” píše web SFGATE, kde sa zároveň spomína aj hľadanie dobrovoľníkov. Tí musia mať takzvané “low-grade” zhubné ochorenie lymfatického systému, pričom neprekáža, keď v minulosti podstúpili iný druh liečby.

Prvé pokusy so stimuláciou ľudskej imunity započnú niekedy koncom roka 2018. Dokopy tak potrebujú až 35 testovacích subjektov.

“Dokážeme zviditeľniť nádor pre imunitný systém? Momentálne sa nachádzame na samotnom vrchole ľadovca,” tvrdí Dr. Michelle Hermiston, jedna z prvých lekárov, ktorí dostali za úlohu implementáciu liečby v jednej z kalifornských nemocníc.