Zaželať si niečo, keď budete vidieť padajúcu hviezdu, by už nemuselo byť také ťažké vychytať. Toto želanie, čiže meteorický roj na požiadavku, si najnovšie budete môcť v Japonsku kúpiť za pár miliónov libier.

Za umelo vytvoreným meteorickým rojom stojí spoločnosť z Tokia, ktorá plánuje spustiť meteorický dážď nad Hirošimou už v roku 2019. „Chceme poskytovať meteorický roj na dopyt,“ tvrdí Josh Rodenbaugh, člen tímu, ktorý navrhol satelit pre účely zábavy. Myšlienka takéhoto satelitu bola predstavená už v roku 2015. Ide o vystrelenie satelitu o veľkosti batohu do atmosféry našej Zeme.

Satelit bude podľa všetkého vytvárať obraz padajúcich hviezd kedykoľvek a v akejkoľvek farbe. Padajúce hviezdy sú v skutočnosti stredne veľké kovové pelety, ktoré pri dosiahnutí atmosféry Zeme začnú horieť. Horieť začnú kvôli tajnej chemickej receptúre. Bude trvať 10 sekúnd a na oblohe sa bude javiť ako skutočná padajúca hviezda. Ingrediencie nachádzajúce sa v peletách môžu byť pozmenené tak, aby každá žiarila inou farbou.

TIP REDAKCIE
Toyota s podrobným plánom: Na svojom vesmírnom roveri plánuje pracovať celých 10 rokov

Niektorí ľudia si myslia, že vypúšťať do vesmíru satelity určené pre zábavu nie je dobrý nápad

Ľudia sa boja nielen toho, že takáto zábava zapríčiní radikálne zvýšenie vesmírneho odpadu, ale tiež aj toho, že pelety by sa mohli zraziť s existujúcimi satelitmi a nejakým spôsobom ich poškodiť. „Oceňujem ich šikovnosť a technickú expertízu, ale z hľadiska orbitálneho odpadu to nie je práve skvelý nápad. Znepokojuje ma, že nižšia obežná dráha Zeme by mohla byť už o 10 rokov preplnená,“ uviedol astronóm Patrick Seitzer.