Dokumenty od Snowdena odhalili, že NSA mala na muške aj majiteľov Bitcoinu

Na internet sa dostali ďalšie citlivé informácie, ktoré sú súčasťou dokumentov od slávneho whistleblowera Edwarda Snowdena.

Na internet sa dostali ďalšie citlivé informácie, ktoré sú súčasťou dokumentov od slávneho whistleblowera Edwarda Snowdena. Americká bezpečnostná agentúra podľa nich zameriavala pozornosť i na transakcie v prvej kryptomene na svete, v takzvanom Bitcoine.

Bitcoin ich však zaujímal až tak, že nakoniec hackli softvér služby, ktorá svojim používateľom sľubovala anonymitu. The Intercept tomu hovorí strategický zdroj informácií, vďaka ktorým mali agenti prehľad nad tým, od koho a ku komu putujú digitálne mince.

Hoci sa agentúra zaujímala aj o niektoré konkurenčné kryptomeny, Bitcoin je prioritou, uvádza interná správa NSA z 15. marca 2013.”

Chceli ich osobné dáta

Uniknuté dokumenty dávajú jasne najavo, že NSA prejavovala enormný záujem o naozaj, ale naozaj podrobné informácie. O tých, ktorí používali Bitcoin a boli predmetom ich záujmu, vedeli asi všetko, čo o nich i chceli vedieť.

Medzi žiadanými dátami vraj figurovali ako “heslá k používateľským účtom”, tak aj “internetová aktivita alebo MAC adresy” vrátane “internetových adries, sieťových portov a časových pečiatok”.

OAKSTAR a MONKEYROCKET

K tomu, čo potrebovali vedieť, sa mali dostať skrz špionážny program OAKSTAR a jeho súčasť MONKEYROCKET. Jednoducho filtrovali internetové dáta a sledovali komunikáciu. A aby mohli mať pod kontrolou tak ozrutné množstvo dát, do svojich plánov zahrnuli i vysoko-sofistikovaný vyhľadávací systém XKeyScore, o ktorom sme už čo-to počuli.

TIP REDAKCIE
Honor Magic V OFICIÁLNE: Skladacia vlajková loď láka na prvotriednu výbavu a elegantný dizajn

Dokumenty zároveň označujú ako MONKEYROCKET aj vyššie spomínanú službu, ktorá je populárna predovšetkým v Číne či Iráne. Svoju činnosť popritom všetkom považujú za boj s terorizmom, o čom svedčia slová z uniknutej dokumentácie od Snowdena.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať