ISS: Astronautom bude vo vesmíre pomáhať asistent s umelou inteligenciou

Asistent menom CIMON vyrazí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde sa pokúsi pomôcť astronautovi Alexovi Gerstovi s jeho výskumom. Zároveň je však tento umelo-inteligentný robot sám experimentom.

Asistent menom CIMON vyrazí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde sa pokúsi pomôcť astronautovi Alexovi Gerstovi s jeho výskumom. Zároveň je však tento umelo-inteligentný robot sám experimentom.

CIMON je sférický, voľne sa pohybujúci robot, ktorý sa bude môcť po stanici pohybovať úplne nezávisle. Je veľký asi ako medicinbal a váži približne 5 kilogramov. Keď sa dostane na palubu ISS, bude prvým zariadením s umelou inteligenciou, ktoré sa na stanici využíva pre výskum takýmto spôsobom. CIMON bude asistovať astronautovi Alexanderovi Gerstovi, preto ho naučili rozpoznať jeho hlas a taktiež aj vzhľad.

Zdroj: Drone Below

Čím všetkým si virtuálny asistent prejde a na čo bude slúžiť?

CIMON je ako virtuálny asistent veľmi podobný Alexe alebo Siri. Jediné, čo ho robí odlišným, je to, že bude riešiť omnoho zložitejšie úlohy ako prehrávanie hudby alebo nastavovanie budíka. Spoločnosť Airbus sa zamerala na vytvorenie asistenta, ktorý pomôže astronautom s každodennými povinnosťami. Jeho schopnosti zahŕňajú zobrazovanie vizuálnych pokynov pre konkrétny postup, riešenie problémov a poskytovanie včasných upozornení na technické problémy.

TIP REDAKCIE
Pamätáte na Mass Effect? Známa herná séria sa zrejme dočká TV seriálu, postará sa o to Amazon

Aj napriek tomu, že je dizajnovaný pre to, aby asistoval Gerstovi, robot je sám o sebe experimentom. Airbus chce, aby Gerst spolupracoval s asistentom na niekoľkých projektoch, vrátane skladania Rubikovej kocky. V jednom bude taktiež slúžiť ako kamera počas komplexnej lekárskej úlohy.

Airbus chce však použiť ich vynález aj na preskúmanie toho, ako prítomnosť AI ovplyvní sociálnu dynamiku malej skupiny. CIMON by mohol mať v budúcnosti významnú úlohu v cestovaní vesmírom alebo misiách na Mars, no Airbus dúfa, že poslúži aj na Zemi vo forme pomáhania v nemocniciach alebo poskytovania sociálnej starostlivosti.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať