Rekord sondy Voyager 1 z roku 1990 bol prekonaný. Táto sonda vtedy odfotografovala z vesmíru planétu Zem, ktorá sa javila iba ako malý modrý bod v temnom vesmíre. Snímka na základe toho získala pomenovanie Pale Blue Dot. Sonda ju vtedy zachytila zo vzdialenosti asi 6,046 miliárd kilometrov

Od roku 1990 sa až do súčasnosti nepodarilo vyhotoviť fotografiu miesta, ktoré by bolo vzdialené viac ako 6 miliárd kilometrov. 27 rokov trvajúci rekord zlomila v decembri až sonda New Horizons americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír, ktorá je tiež známa ako NASA.

Podľa správy NASA, sonda prelietava Kuiperovým pásmom hviezd, planétiek a iných vesmírnych telies, ktorý sa nachádza na okraji Slnečnej sústavy. Sonda v tomto pásme odfotografovala dva objekty, ktorých snímky vidíte nižšie.

Na prvý pohľad nič moc. No pri vedomí, že sú dané objekty od Zeme vzdialené 6,12 miliardy kilometrov, majú fotografie niečo do seba.

nasa
Objekty sú katalogizované pod označeniami 2012 HZ84 (vľavo) a 2012 HE85 © NASA/JHUAPL/SwRI

Aktuálny fotografický rekord najvzdialenejšieho miesta nebude platiť dlho. NASA sa so sondou New Horizons presúva k ďalšiemu objektu na okraji Slnečnej sústavy, ktorý taktiež plánuje odfotografovať.

Sonda New Horizons pracuje bez komplikácií, pričom ju riadiaci pracovníci uviedli do stavu hibernácie. Sondu elektronicky prebudia 4. júna, skontrolujú funkčnosť systémov a pripravia ju na stretnutie s vesmírnym objektom, ktoré je naplánované na začiatok roka 2019.