Horúce novinky Galaxy S9 a S9+ z dielne kórejského giganta možno vyzerajú ako predchodcovia, no keď s nimi vyhotovíte fotografiu, rýchlo zistíte, kde nastali tie najväčšie medzigeneračné zmeny. Presne tak, v ich útrobách, kde je kus veľmi pokročilého hardvéru.

Android smartfóny Galaxy S9 aj Galaxy S9+ prichádzajú na pulty s viacerými skrytými inováciami, o ktorých by si mal vedieť. Prečo? Pretože ide o to najlepšie, čo tento rok prinášajú.

Nová vlajková loď so značkou Samsung vyfasovala dvojicu kvalitných stereo reproduktorov, ktoré si zobrali do parády ostrieľaní zvukoví inžinieri z renomovanej rakúskej spoločnosti AKG, a model plus sa môže pochváliť i duálnym fotoaparátom. Oba kúsky nám navyše umožnia vyhotoviť extrémne spomalené video zábery, pretože zvládajú natáčať pri dychberúcej kadencii – až 960 fps.

To však ani zďaleka nie je všetko.

Samsung Galaxy S9

Stereo reproduktory od AKG

Galaxy S9 ponúkne svojim používateľom ešte lahodnejší zvukový výstup, pretože jeho konštrukciu po novom tvorí dvojica stereo reproduktorov, ktoré dotiahli k dokonalosti špecialisti z AKG. Táto etablovaná značka zdobí množstvo špičkových audio produktov na spotrebiteľskom trhu, takže vďaka skúsenostiam spoločnosti možno predpokladať, že budeme mať čo dočinenia s poriadnym zvieraťom.

Zvukový výstup je ale obohatený aj o niečo, čomu sa hovorí Dolby Atmos. Táto audio technológia zabezpečí, že reprodukovaný zvuk bude znieť tak, akoby ste práve sedeli pred kinosálou. Samozrejme, nie až tak doslovne, no mala by to byť pecka.

Samsung Galaxy S9

Rekordne nízke clonové číslo

Presne tak, Samsung Galaxy S9 disponuje clonou f/1,5, čo zatiaľ neponúka ani jeden smartfón na trhu. Najbližšie je LG V30 s f/1,6 a čo sa týka generačného predchodcu, reč je o čísle f/1,7. Medzigeneračný rozdiel reprezentuje až 28 percent viac svetla v zábere, takže ani zďaleka nejde o zanedbateľné zlepšenie. Samsung si tento rok dal záležať predovšetkým na fotoaparátoch a tu je výsledok.

TIP REDAKCIE
Apple chce byť zelený: Nové iPhony sú vyrábané z recyklovaných minerálov

Tento rad umožňuje spotrebiteľom robiť skvelé snímky a videá na akomkoľvek mieste, ale navyše je vyvinutá tak, aby napomáhala k prepojeniu s ostatnými a k vyjadreniu samého seba úplne jedinečným a osobitým spôsobom,“ prezradil na margo novinky DJ Koh, šéf divízie IT & Mobile Communications v spoločnosti Samsung.

Duálny fotoaparát

V tomto prípade bude reč iba o rozmernejšom a zároveň aj lepšie vybavenom kúsku s názvom Galaxy S9+. Model plus má v repertoári na rozdiel od toho obyčajného až tri fotoaparáty. Jeden je na prednej strane smartfónu, dva zase na zadnej, kde si okrem iného všimnete i razantnú reorganizáciu hardvéru.

Samsung Galaxy S9

Duálny fotoaparát tu nefunguje ako v Huawei Mate 10 Pro, ale ako v Galaxy Note8, čiže ho tvorí jeden širokouhlý objektív a jeden teleobjektív, aby si medzi nimi mohol používateľ prepínať podľa aktuálnych potrieb. Jednou z hlavných výhod takejto hardvérovej kombinácie je to, že máme k dispozícii režim portrét, ktorý rozmaže pozadie za objektom, akoby sme ho fotili zrkadlovkou. Za zmienku ale stojí aj dvojnásobný optický zoom bez straty kvality.

Variabilná clona a redukcia šumu

Ako už bolo spomenuté, Samsung si tento rok dal záležať najmä na kvalite záberov. Je teda jedno, kde a kedy Galaxy S9 použijete, zakaždým vyhotovíte fotografie, aké vám budú používatelia vlajkových lodí od iných výrobcov iba ticho závidieť. Postará sa o to ako variabilná clona, tak aj vylepšená redukcia šumu.

Samsung Galaxy S9

Variabilná clona vraj funguje podobne ako dúhovka v našich očiach, čiže sa prispôsobuje okoliu. Keď smartfón vytiahnete v zlých svetelných podmienkach a niečo cvaknete, systém automaticky nastaví čo najnižšie clonové číslo (f/1,5). Keď to je naopak, tak nastaví čo najvyššie (f/2,4).

Rovnako ako sa dúhovka v ľudskom oku rozťahuje a zmršťuje, tak aj variabilná clona spoločnosti Samsung (F1.5/F2.4) automaticky vpúšťa v tmavom prostredí viac svetla a za jasných podmienok menej svetla, a vytvára tak ostré a jasné snímky.“

TIP REDAKCIE
Štýlový dizajn, kvalitný zvuk. Samsung u nás začína predávať nové slúchadlá AKG

Pokročilú redukciu šumu zase zabezpečuje nový snímač Super Speed Dual Pixel „so špeciálnym výpočtovým výkonom a pamäťou“.

Natáčanie videí pri 960 fps

Špekulácia, ktorá hovorila, že so smartfónom Galaxy S9 vyhotovíme super slow-mo videá, bola predsa len pravdivá. S obomi novinkami od Samsungu totiž môžete natáčať pri kadencii až 960 záberov za jednu jedinú sekundu. Vďaka tejto funkcionalite viete premeniť veľmi rýchlo prebiehajúce okamihy na parádne vizuálne divadlo.

Po nasnímaní superspomalených záberov si môžu užívatelia zvoliť hudbu na pozadí z 35 rôznych možností alebo k videu priradiť melódiu zo zoznamu obľúbených skladieb.

Samsung Galaxy S9