Elon Musk opäť prekvapuje: Tesla využije 50 000 domov na vytvorenie virtuálnej elektrárne

Po poslednom projekte, vďaka ktorému vznikla na pôde Austrálie ozrutná batéria, sa jedna z viacerých spoločností Elona Muska púšťa do ďalšieho ambiciózneho kúsku.

Po poslednom projekte, vďaka ktorému vznikla na pôde Austrálie doslova ozrutná batéria, sa jedna z viacerých spoločností Elona Muska púšťa do ďalšieho ambiciózneho kúsku. Tentokrát tu bude reč o tom istom, avšak s tým rozdielom, že už ide o decentralizovaný systém skladovania či výroby energie.

Tesla tam totiž hodlá využiť až 50 000 domov, aby ich prepojila do jedného virtuálneho akumulátora – vlastne aj do virtuálnej elektrárne. Preto im poskytne ako batérie Powerwall 2 s kapacitou 13,5 kWh, tak aj 5 kW solárne panely, aby bol systém neustále k dispozícii.

Jeho šťava môže poslúžiť pri neočakávaných situáciách, ako sú napríklad výpadky verejnej elektrickej siete, ktoré tam často spôsobuje divoké počasie. Rovnako sa ale hodí aj v časoch, kedy sú odbery mimoriadne vysoké, aby tak aspoň trošku odbremenila hlavný zdroj.

650 MWh

Dokopy tak vytvoria batériu o veľkosti až 650 MWh, píše Electrek, a to vrátane 250 MW solárneho panelu, aby ju neustále dopĺňal. Tá, ktorú v Austrálii vybudovali naposledy, je centralizovaná, čiže všetko na jednom mieste, a v porovnaní s tou novou má iba 100 MW / 129 MWh kapacity.

TIP REDAKCIE
Signal má nového šéfa, vedenia sa ujal spoluzakladateľ WhatsApp-u

Virtuálna elektráreň by mohla v kľúčových okamihoch poskytnúť rovnakú kapacitu ako veľká plynová turbína alebo uhoľná elektráreň.”

Virtuálna elektráreň využíva batérie Tesla Powerwall na kolektívne skladovanie energie od tisícok domov so solárnymi panelmi,” uviedla spoločnosť vo verejnom vyhlásení. Za financovaním projektu stojí austrálska vláda, Renewable Technology Fund a zvyšok pokryje produkovanie elektrickej energie.

Netradičná elektráreň a zároveň aj gigantická batéria by mala byť dokončená do roku 2022.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať