Mark Zuckerberg, šéf Facebooku (FOTO Jason McELweenie / flickr.com)

Najväčšia sociálna sieť na svete má na rováši celkom zaujímavý problém. Dokedy nevyhovie európskym pravidlám ochrany súkromia používateľov, dovtedy musí malému Belgicku každý jeden deň platiť. A to pokutu v hodnote štvrť milióna eur.

Ide o výsledok niekoľko rokov trvajúceho súdneho sporu, ktorý nakoniec vyhral spomínaný európsky štát. Facebook má teda už iba jednu možnosť, čiže sa musí podriadiť požiadavkám príslušných belgických zákonov, čo zahŕňa aj vymazanie všetkých ilegálne nadobudnutých dát. Rozhodnutie súdu musí navyše zverejniť priamo na svojom webe.

Súdny spor sa točil okolo problémov s ilegálnym monitorovaním aktivity používateľov internetu, píše web XDA-developers.

Spoločnosť sa ocitla v konflikte s európskymi zákonmi o ochrane súkromia, pretože nedokázala identifikovať, ktoré používateľské dáta ukladá, ako dlho ich má uložené, a ako ich používa.

250-tisíc za jeden deň

Pokiaľ by ale Facebook rozhodnutie súdu vrátane zákonu ignoroval, každý jeden deň by prišiel o 250 000 eur. O tie bude prichádzať až do doby, kedy pred súdom dokáže, že začal dodržiavať prísnu európsku legislatívu. Týmto spôsobom ho môžu obrať maximálne o 100 miliónov. Podobný scenár je ale skutočne nepravdepodobný.

Tento nový zákon budeme dodržiavať rovnako, ako sme dodržiavali existujúci zákon o ochrane dát v Európe,uviedol hovorca modrej sociálnej siete pre holandský web HLN.