CAT

RECENZIA CAT S31: Odolný tank s poriadnou batériou

Americká spoločnosť Caterpillar v druhej polovici uplynulého roka vyrukovala s mobilnou novinkou, ktorú nazvala S31. Tento Android smartfón kombinuje low-end špecifikácie s nadštandardnou fyzickou odolnosťou, ktorú dopĺňa ešte aj odolnosť voči negatívnym účinkom vody

Americká spoločnosť Caterpillar v druhej polovici uplynulého roka vyrukovala s mobilnou novinkou, ktorú nazvala S31. Tento Android smartfón kombinuje low-end špecifikácie s nadštandardnou fyzickou odolnosťou, ktorú dopĺňa ešte aj odolnosť voči negatívnym účinkom vody. 

Obe spomenuté vlastnosti tu zabezpečujú certifikácie podľa dvoch zásadných medzinárodných štandardov – normy IP68 a vojenskej MIL-STD-810G. A zatiaľ, čo s tým prvým sa už drvivá väčšina z vás nepochybne stretla, ten druhý býva súčasťou mobilných telefónov naozaj iba zriedkavo.

Prsty v tom má fakt, že ak výrobca chce, aby mu jeho produkt cez taký typ certifikácie prešiel, musí ho vybaviť mohutnou konštrukciou z plastu, ktorá z logických dôvodov nevyzerá zrovna najelegantnejšie.

TIP REDAKCIE
SÚŤAŽ s TECHBYTE: Vyhraj odolný CAT S31 pre skutočného chlapa!

Pri smartfónoch ako je CAT S31 to však ani nevadí. Zákazníci, ktorí si ich kupujú, nepozerajú na dizajn a dokonca ani na použité materiály. Zaujíma ich iba jedno, a to, či niečo vydržia v poriadne nehostinnom teréne.

CAT S31 (FOTO Marek Urban)

Tank do nehostinných podmienok

Musím ale priznať, že aj keď sa bavíme o nadštandardne odolnom kúsku, tak i napriek tomu nevyzerá najhoršie. Minimalistické detaily a svojské vizuálne črty tu dopĺňa ešte aj veľmi kvalitné prevedenie masívnej konštrukcie z materiálov, ktoré sú od kovu, skla či takej keramiky výrazne lacnejšie, no zároveň aj citeľne trvácnejšie.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Galaxy A8 (2018): Výborný a trochu drahý

Keď vám CAT S31, ktorý pozostáva z kombinácie výberových plastov, spadne na tvrdú zem, výrobca prostredníctvom spomínanej certifikácie podľa vojenského štandardu MIL-STD-810G zaručuje, že sa mu nič vážne nestane. Jedinou podmienkou je, aby išlo o výšku do 1,8 metra.

Konštrukciu navrhli tak, aby sa na nej jednoducho nemalo čo poškodiť. Všimnete si to hneď od prvého kontaktu – rohy sú hranaté a na rozdiel od iných častí tela sú z nich vyrezané krátke pásiky prvej vrstvy materiálu, zrejme kvôli tlmeniu nárazov.

Oblé krivky a príjemný povrch

Ochranné sklo displeja je obkolesené citeľne trčiacim rámikom a robustné telo (vo vrecku mi aj tak príliš nezavadzalo) drží v jednej kope hneď niekoľko dobre viditeľných skrutiek po bokoch smartfónu. Všetko do seba dokonale zapadá, preto nikde nič nevŕzgalo a ani nepraskalo. Musím uznať, že tak poctivú konštrukciu len tak hocikde nenájdete.

CAT S31 (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka ergonómie, S31 sa mi držal naozaj skvele, pretože je veľký, má oblé krivky a na dotyk veľmi, ale veľmi príjemný povrch. Keďže je matný a zo zadnej strany trčí hneď niekoľko drobných výbežkov, tak sa nešmýka ani vo vlhkých či dokonca mokrých dlaniach.

Na smartfóne nájdete dokopy až sedem hardvérových tlačidiel s perfektnou fyzickou odozvou aj príjemným zvukom, pričom jedno z nich možno programovať podľa našich predstáv. Viete si tak nastaviť krátke a dlhé stlačenie, takže až dve funkcionality, čo môže byť napríklad otvorenie aplikácie fotoaparátu a zapnutie LED svetla. Keď sa ocitnete v tmavej miestnosti, viete si tak pohotovo zasvietiť.

Tri hardvérové tlačidlá sú určené na navigáciu v operačnom systéme. Za bežných okolností bývajú vidieť priamo na displeji, no v tomto prípade je situácia mierne odlišná, pretože niektorí ľudia, ktorí si tento model kúpia, nosia na rukách pracovné rukavice. V takom prípade je z pohľadu používateľských skúseností lepšie, keď komunikáciu medzi zariadením a používateľom zabezpečuje tradičná mechanika.

CAT S31 (FOTO Marek Urban)

Všetky dostupné porty sú z bezpečnostných dôvodov uzavreté prostredníctvom pripevnených krytiek. CAT S31 by mal aj vďaka tomu vydržať ponor v hĺbke 1,2 metra pod hladinou, a to po dobu 35 minút.

Netreba sa však hneď báť, že pravidelné nabíjanie alebo pripájanie 3,5 mm jacku jednu z nich opotrebuje až tak, že ju nakoniec odtrhneme od konštrukcie. Tento gumený materiál vyzerá, že nejaký ten rok vydrží.

Slabší hardvér, no skvelý softvér

Ako som spomínal ešte na začiatku recenzie, máme čo dočinenia s low-end hardvérom. Prítomnosť čipsetu Snapdragon 220, HD rozlíšenia a 2 GB operačnej pamäte RAM hovorí za všetko. Tie najnovšie herné pecky si na smartfóne teda viac ako určite príliš neužijete, pretože na to jeho technická špecifikácia jednoducho nestačí.

TIP REDAKCIE
SÚŤAŽ s TECHBYTE: Vyhraj odolný CAT S31 pre skutočného chlapa!

Aj napriek tomu som však zostal milo prekvapený, pretože keď sa na CAT S31 momentálne nehráte, všetko ostatné funguje takmer bez jediného problému. Samozrejme, občas sa so spomalenou reakciou viac ako určite stretnete, no vzhľadom k tomu, čo je pod kapotou, to ide až prekvapivo hladko. Myslím tým bežné používanie, čiže navigácia v prostredí systému, otváranie, používanie alebo prepínanie aplikácií, chatovanie či surfovanie po webe.

CAT S31 (FOTO Marek Urban)

Gro softvérovej stránky výbavy reprezentuje čistý, opakujem čistý Android vo verzii 7.1.2, čiže Nougat. Žiadna dodatočná nadstavba a ani takmer žiadne dodatočné aplikácie hneď od prvého spustenia smartfónu. V ponuke nájdete iba dva, tri kúsky od výrobcu, a to vrátane stále žiadaného FM rádia.

Ak by ste potrebovali rozšíriť základné úložisko, môžete tak urobiť prostredníctvom microSD karty. Rovnako môžete siahnuť po druhej SIM karte, v útrobách sa skrývajú až dva sloty.

4,7″ uhlopriečka a aj HD

Všetko, čo pred sebou uvidíte, uvidíte na obyčajnom zobrazovacom paneli s nízkou, ale za to stále schopnou hustotou pixelov, ktorá dosahuje úrovne 312 ppi. Obraz je teda aj napriek tejto skutočnosti pomerne jemný. Keď navyše zoberieme do úvahy, že tu hovoríme o suteréne hardvérovej výbavy, tak ani tá čitateľnosť na priamom slnku nie je na zahodenie. Displej vie zo seba na maximálnej úrovni jasu dostať celkom dosť.

Od fotoaparátov a ani kamier veľa nečakajte, pretože ako 8 Mpx zadný, tak aj ten 2 Mpx predný kúsok je iba do počtu. Keď však potrebujete narýchlo niečo zachytiť a ste v situácii, kedy nemáte veľmi na výber, s kvalitou budete zaručene spokojní.

Veľkou pákou modelu S31 je jeho výdrž na jedno nabitie. Keď naplníte 4 000 mAh kapacitu napevno zabudovaného akumulátora, môžete počítať s dvomi dňami bežného používania. Keďže je vo výbave okrem ozrutnej batérie ešte aj HD displej so skromným počtom pixelov a čipset s nízkou spotrebou, dá sa povedať, že o niečo také aj výrobcovi išlo. Rýchle a ani bezdrôtové nabíjanie však rozhodne nečakajte, je to predsa cenovo dostupná low-end výbava v obrnenej konštrukcii.

CAT S31 (FOTO Marek Urban)

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať