Po tom, ako americký prezident Donald Trump pridal na populárnu sociálnu sieť Tweet o „veľkosti nukleárneho tlačidla“, bol Twitter bombardovaný sťažnosťami a žiadosťami o zablokovanie účtu utáraného a občas až príliš bojovného prezidenta Spojených štátov amerických.

Všetko je v záujme spoločnosti

V príspevku, ktorý niesol názov World Leaders on Twitter, sa Twitter príliš okato vyhýbal vysvetleniu, či Trumpov účet na Twitteri vôbec nejakým spôsobom porušuje podmienky používania. Namiesto toho sociálna sieť tvrdí, že na ničom takom nezáleží ak ide o vládcu krajiny. Tu sú slová Twitteru:

„Na Twitteri bolo v poslednom čase veľmi veľa diskusií ohľadom politických osobností a svetových vládcov, a preto vám chceme ukázať náš postoj k veci.

Twitter existuje, aby pomohol posunúť svetovú a verejnú konverzáciu vpred. Zvolení svetoví vládci hrajú v tejto konverzácii dôležitú úlohu práve kvôli ich vplyvu na našu spoločnosť.

Zablokovanie účtu svetového vládcu na Twitteri a odstránenie kontroverzných Tweetov by viedlo k schovaniu pomerne dôležitých informácií, ktoré verejnosť vidí a debatuje o nich. Navyše by zablokovanie účtu daného vládcu neumlčalo. Takáto akcia by zabránila potrebným diskusiám ohľadom jeho činov a slov.

Preskúmavame Tweety podľa vedúcich predstaviteľov v rámci politického kontextu, ktorý ich definuje a následne môžeme presadzovať naše pravidlá. Žiadny účet na Twitteri neovplyvňuje rast Twitteru a tieto rozhodnutia. Tvrdo pracujeme na tom, aby sme zostali nestranní, no stále brali do úvahy záujmy verejnosti. 

Pracujeme na tom, aby bol Twitter najlepším miestom na sledovanie a diskutovanie všetkého, čo je dôležité. Veríme, že toto je najlepší spôsob, ako posúvať našu spoločnosť ďalej.“

Zdroj: Montevideo Portal

Až udivujúce oprávnenia

To, či už Trump nejakým spôsobom porušil podmienky Twitteru je otvorená debata. Väčšina používateľov sa však nemôže len tak vyhrážať nukleárnym arzenálom. Toto len potvrdzuje, že situácia „Trump Twitter“ prináša niekoľko dôležitých otázok.

TIP REDAKCIE
Venezuelský prezident prežil atentát. Parlament tvrdí, že zbraňou bol dron vybavený výbušninami!

Vyzerá to však tak, že takéto príspevky zvoleným vládcom prechádzajú len pokiaľ zvolenými vládcami sú. Smutným faktom však je, že „zvolených“ je aj veľmi veľa tyranov. Dostal by takéto „povolenie“ aj svetoznámy Rodrigo Duterte, alebo dokonca aj Kim Čong-un? Vyzerá to tak, že áno.

Ak používate Twitter, určite vás neprekvapí informácia, že spoločnosť si presadzuje svoje právo selektívne presadzovať vlastné pravidlá. Koniec koncov, je to tak už niekoľko rokov.

Výzva k tomu, aby Twitter zaujal ideologický postoj a zabránil medzinárodnému konfliktu vyvolanému sociálnymi médiami je pekná myšlienka, no podľa všetkého nie moc realistická.