Tesla na vode? Táto elektrická loď sa už čoskoro začne plaviť európskymi vodami!

Elektrický čln má takú kapacitu, že sa ročne vyrovná 8 300 kamiónom.

2

Holandská spoločnosť Port-Line momentálne dokončuje dve obrovské a čisto elektrické lode alebo skôr člny. Hovorovo sa im hovorí „Tesla lode,“ na čo majú ľudia veľmi dobrý dôvod. Okrem toho, že fungujú na základe elektromotorov majú aj futuristický dizajn.

Projekt v hodnote 100 miliónov eur dokonca čiastkou 7 miliónov eur podporila aj Európska únia. Lode by mali mať obrovský dopad na miestnu dopravu medzi prístavmi v Amsterdame, Antverpami a Rotterdame.

V Európe momentálne premáva vyše 7 300 lodí alebo člnov. Viac ako 5 000 z nich vlastnia podnikatelia z Belgicka alebo Holandska. My, ako spoločnosť, dokážeme vyrobiť len 500 kusov za rok. Zmena na zelenší spôsob prepravy by nám momentálne trvala veľmi dlho,“ opisuje situáciu šéf Port-Liner, Ton van Meegen.

Samotné elektrické člny sú schopné prepraviť 280 kontajnerov. Len prvých 6 kusov má pritom ročne nahradiť 23 000 kamiónov, ktoré by inak brázdili diaľnice a znečisťovali ovzdušie. Spoločnosť má okrem toho vďaka vlastnej technológii schopnosť upraviť staré člny tak, aby taktiež operovali na báze elektromotorov. To je v dnešnom svete obrovská výhoda, ktorá sa len tak často nevidí.