Fungovala len týždeň: Zlodej ukradol časť najdlhšej fotovoltaickej diaľnice

Čína sa z ultramodernej diaľnice dlho netešila. Ku krádeži došlo do týždňa.

1

Najdlhšia fotovoltaická diaľnica na Zemi nevydržala fungovať ani týždeň. Príčinou nebola porucha ani zásah prírody, ale zlodej. Ten mal časť panelov jednoducho ukradnúť za účelom okopírovania technológie inou spoločnosťou.

Najdlhšia solárna cesta na svete začala fungovať ešte 28. decembra v čínskom meste Jinan. Kilometer dlhý úsek je tvorený približne 10 000 kusmi fotovoltaických panelov, ktoré sú prekryté materiálom opísaným ako „priehľadný asfalt“. Trojvrstvová konštrukcia diaľnice je tvorená izolačnou vrstvou, fotovoltaickými panelmi a nakoniec spomínaným „priehľadným“ asfaltom. Hrúbka konštrukcie pritom nepresahuje 3 centimetre, čo je obrovským úspechom.

Číne sa Európa dlhý čas posmievala, no teraz priemyselná veľmoc skutočne ukazuje, že patrí aj medzi technologickú špičku. Bohužiaľ, Číňania sa z diaľnice tešiť dlho nemohli. Pri rutinnej kontrole bolo totiž zistené, že časť panelov o šírke približne 15 cm a dĺžke 2 metre jednoducho zmizla. Nešlo pritom o samovoľné uvoľnenie článkov, ale o precíznu prácu zlodeja. Polícia tak usúdila na základe podozrivo rovného rezu.

Prečo ju kradnúť?

Pre bežného zlodeja by solárna cesta nemala veľkú hodnotu. Nevedel by ju predať, bežný človek si ju predsa nekúpi. Tak načo ju teda kradnúť? Je tu jeden veľmi dobrý dôvod – konkurencia. Čo sa kopírovania týka, Číňania sú azda najlepším národom na svete. Niet sa teda čomu čudovať, že chce niektorá z konkurenčných firiem vyrobiť podobnú, ak nie lepšiu technológiu.

Spoločnosti prevádzkujúcej unikátnu diaľnicu sa už poruchu podarilo odstrániť, a tak je opäť funkčná. Jej súčasťou sú aj indukčné cievky, ktoré by v budúcnosti mali dobíjať prechádzajúce elektromobily. V zime by sa zas diaľnica mohla málinko zahrievať, aby sa na nej netvorila snehová vrstva či námraza.