FOTO Mediengestalter / pixabay.com

Dve populárne bezpečnostné diery ohrozujú súkromie každého, kto vlastní nejaké elektronické zariadenie z portfólia spoločnosti Apple. Výnimkou sú snáď iba Watch, pretože majú mierne odlišný hardvér.

Priznalo to samotné jabĺčko, ktoré podľa The Verge potvrdilo špekulácie z technologických kuloárov. Zrejme malo obavy, že dostane na krk ďalšie žaloby, čo v dobe, kedy čelí nepríjemne vyzerajúcej súdnej ťahanici za zákerné spomaľovanie starších iPhonov, potrebuje asi najmenej.

Tak či tak, softvérová aktualizácia operačných systémov vraj všetko vyrieši. Avšak na úkor výpočtového výkonu

O dierach Spectre a Meltdown vraj vedeli výrobcovia dotknutej spotrebnej elektroniky vrátane výrobcov procesorov s vážnymi bezpečnostnými nedostatkami už dlhšie. Na verejnosť však s nimi vyšli až v uplynulých dňoch, pretože čakali na dokončenie nevyhnutných náprav.

Ohrozili tým ale ich zákazníkov, pretože ak o probléme vedeli kyberkriminálnici, mohli ho využívať vo svoj prospech bez upútania akejkoľvek pozornosti.

Všetky Mac systémy a iOS zariadenia sú ovplyvnené, v súčasnosti ale neexistujú žiadne známe exploity, ktoré by mohli mať vplyv na zákazníkov,tvrdí Apple. „Pretože mnohé z týchto problémov vyžadujú inštaláciu škodlivých aplikácií do vášho Mac alebo iOS zariadenia, odporúčame sťahovať softvér iba z dôveryhodných zdrojov, ako je App Store.